Refakatsiz çocuklar için 290 bin başvuru

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 11 ili derinden sarsan 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki sarsıntıların akabinde maalesef birçok çocuk ailesiz kaldı.

Depremin meydana geldiği birinci günden bugüne, kamuoyunca tanınanların da ortalarında bulunduğu birçok kişi, e-Devlet aracılığı ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na depremzede çocuklara kucak açmak için müracaatta bulundu.

Daha evvelki vakitlerde hami aile olmak için günlük ortalama üç müracaat alınırken, yalnızca 10 günde bu sayı 290 bine ulaştı.

Koruyucu aile hizmeti şu an için yok

Depremzede çocuk ve bebekler, sıhhat denetimleri ve tedavileri için birinci olarak hastanelere ulaştırılıyor. Tedavileri bitirilen çocuk ve bebekler, kimlik tespitinin akabinde ailelerine ve yakınlarına teslim ediliyor.

Tedavileri tamamlanan ve ailelerine ulaşılamayan refakatsız depremzede çocuklar da Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın kuruluşlarında bakım ve müdafaa altına alınıyor.

Depremzede çocukların kimlik tespitinin akabinde yakınlarıyla buluşturulmasını önceleyen Bakanlık, şu an için depremzede bebek ve çocuklara yönelik hami aile hizmeti uygulamıyor.

Bakanlık, ilerleyen süreçte ailelerine ulaşılamadığı için müdafaa altına aldığı refakatsız depremzede çocuklara yönelik gözetici aile müracaatlarını kıymetlendirecek.

Tüm bunların haricinde kurum bakımındaki çocuklar için gözetici aile olma süreci ise devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir