Scooterdaki 2 gencin ölümüne 15 yıl hapis istemi

Muratpaşa ilçesinde çarptığı scooterdaki Mahmut Yağız Balcı (18) ve Ada Kayahan’ın (17) hayatlarını kaybetmesine yol açtığı gerekçesiyle tutuklanan şoför Muhammet Can G. (23) hakkında “taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma” hatasından hazırlanan iddianame, Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, kaza sonrası yapılan denetimlerde sanığın alkolsüz olduğu ve “uyuşturucu ve uyarıcı unsurlar ile ilaç etken maddesi” tesirinde olmadığının tespit edildiği kaydedildi.

İKİ TARAFTA KUSURLU

Kaza tespit tutanağına nazaran kazanın oluşumunda scooter şoförünün “aracını yaya yolunda kullanmak” araba şoförünün ise “yaya geçitlerine yaklaşırken aracın suratını azaltmamak” kuralını ihlal ettiği vurgulandı.

İddianamede, sanık Muhammet Can G’nin tabirinde, yaklaşık 80 kilometre süratle seyir halindeyken orta refüjden palmiye ağaçlarının ortasından üzerinde iki kişinin bulunduğu scooterin bir anda yola çıktığını, frene basmasıyla kazanın meydana geldiğini söylediği yer aldı.

DİKAKTSİZ VE ÖZENSİZ HAREKET ETTİ

Yürütülen soruşturma sonucunda sanığın gerekli dikkat ve itina yükümlülüğüne karşıt davranarak Kayahan ile Balcı’nın vefatına sebep olduğu aktarılan iddianamede, sanığın 2 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Muhammet Can G’nin kullandığı 07 BBS 63 plaka araba, 22 Ekim’de Portakal Çiçeği Bulvarı’nda Mahmut Yağız Balcı’nın kullandığı skutere çarpmış, kazada Balcı ile yanındaki Ada Kayahan hayatını yitirmişti. Gözaltına alınan şoför, tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir