Sıfır noktası… İsim verip açıkladılar: İşte ilk koronavirüs hastaları…

2019’un son aylarında ortaya çıkan ve dünyayı büyük bir kaosa sürükleyen koronavirüs pandemisinde önemli yol kat edildi. Aşılama kampanyaları ve alınan tedbirlerle hayatımız sonunda olağana dönse de virüsün kökeni, nasıl ve ne vakit ortaya çıktığına dair sis perdesi hala kalkmış değil.

İSİM VERDİLER: İŞTE BİRİNCİ KORONAVİRÜS HASTALARI

Yapılan yeni bir araştırma Covid-19’u araştıran Wuhanlı 3 bilim beşerinin birinci koronavirüs hastaları olduğunu öne sürüyor.

Bağımsız haber kuruluşu Public and Racket’in uzun bir soruşturmasının kesimi olarak görüştüğü birden fazla ABD hükümet yetkilisine nazaran, birinci koronavirüs hastaları Wuhan Viroloji Enstitüsünde SARS gibisi virüsleri araştıran Ben Hu, Ping Yu ve Yan Zhu.

İŞLEV KAZANIMI ARAŞTIRMASI YAPIYORLARDI

İsmi açıklanan bilim insanlarının hepsi Covid-19’un sızdırıldığından şüphelenilen Wuhan Viroloji Enstitüsü üyeleriydi ve o süreçte Fonksiyon kazanımı araştırması yapıyorlardı.

İşlev kazanımı araştırmaları bir organizmayı genetik olarak değiştiren, bulaşıcılığını artıran ve tehlikelerini daha uygun anlamak için patojenleri daha güçlü hale getiren tıbbi araştırmadır.

ZHENGLİ’NİN YILDIZ ÖĞRENCİSİYDİ

2019’da koronavirüse yakalandıkları argüman edilen bilim insanlarından Hu ve Yu, Çin’de inceledikleri yarasaların koronavirüsün genetik soyu ile alakası hakkında ortak bir makale yazıyordu.

Wuhan Viroloji Labarotuvarı’nın sorumlusu Prof. Shi Zhengli’nin yıldız öğrencisi olarak bilinen Ben Hu’nun tehlikeli çalışmalara liderlik ettiği düşünülüyor.

Wuhan Viroloji Laboratuvarı sorumlusu Prof. Shi Zhengli koronavirüsün laboratuvarından yayıldığı argümanlarını tekraren kere reddetti.

Geçtiğimiz hafta İngiliz Sunday Times’a konuşan ABD’li yetkililer salgının sıfır noktası olan Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde yapılan bilimsel deneylerin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşmış ve Covid-19’un kelam konusu laboratuvardaki bilim insanları tarafından Çin’in güneyindeki bir maden kuyusunda keşfedilen misal bir koronavirüs üzerinde yapılan deneyler yoluyla yaratıldığını öne sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir