Sigorta sektörü, TSB ‘Olağan Genel Kurulu’nda buluştu

Sigorta dalının çatı kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), Olağan Genel Kurul’u 25 Nisan 2023 tarihinde düzenlendi. TSB Lideri Atilla Benli, SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu ve Yeni Zelanda Sigorta Kurulu CEO’su Tim Grafton’ın dala ait kıymetli bilgiler paylaştığı toplantıya BDDK Lideri Mehmet Ali Akben de katıldı.

TSB üye şirketleri ile dalın kıymetli isimlerinin iştirakiyle düzenlenen Genel Kurul’da, sigortacılığın mevcut durumunun yanı sıra, bölümün geleceği de konuşuldu. Sigorta kesiminin ülke iktisadına sağladığı katma kıymetin altını çizen Lider Benli, Kahramanmaraş zelzelesinin, tüm önlemlere karşın önüne geçilemeyen maddi ziyanların giderilmesi ve hayatın olağan akışına döndürülmesi için sigortanın en kıymetli araç olduğunu bir sefer daha hatırlattığını belirtti. Dalın bundan sonra atacağı adımlara ve yürütülen çalışmalara ait açıklamalarda bulunan Benli şöyle konuştu: “Sağlığımız, tabiatımız, toprağımız, kentlerimiz, konutlarımız, otomobillerimiz ve birikimlerimiz; hepsi sigorta ile korunuyor. Bu yüzden, sigorta farkındalığının artırılması hepimizin en değerli sorumluluğu.”

EROĞLU: “SİGORTA ŞUURUNU SÜRDÜRÜLEBİLİR HALDE TABANA YAYMALIYIZ”

Sigortanın ülke iktisadı için stratejik kıymette olduğunu vurgulayan SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu şu sözlerde bulundu: “Risklerin çeşitlendiği ve derinleştiği bir periyottan geçiyoruz. Son devirde yaşadığımız sarsıntılar, yeni fayların ortaya çıkması, iklim değişiklikleri, siber akınlar bunların başında geliyor. Her risk, farklı fırsatları içinde barındırıyor. Sarsıntıyla birlikte farkındalık üst seviyeye ulaştı. Ajandamızda öncelikli tek bir bahis var. Üst seviyeye ulaşmış bu şuuru sürdürülebilir biçimde tabana yaymak. Bağlantı stratejilerini siyasetlere dönüştürmek. Buradan tüm bölüme çağrımdır. Bu fırsatı yeterli kullanmamız gerekiyor.”

Eroğlu, SEDDK’nın yeni devirdeki yol haritasına ait de bilgiler verdi: “Yeni zelzele tarifesi, bankalarda satılan sigortalarla ilgili düzenlemeler, dağıtım kanallarının rehabilite edilmesi ve segmentlere ayrılması, trafik operasyon merkezi ile poliçe üretim probleminin giderilmesi, trafik yol haritasının kalan kısmının devreye alınması, sıhhat alanında hazırlanan yeni yol haritası ve istihdamı, finansal sigortaları, iştirak sigortacılığını da içinde barındıran vizyon dokümanını hayata geçireceğiz.”

Sigorta dalının çatı kuruluşu TSB’nin, Türkiye iktisadına katkı sağlamayı en kıymetli sorumluluğu olarak kabul ettiğini belirten Atilla Benli, bölümün iktisada sağladığı fon fiyatının 644 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti. Bu fonların Türkiye’nin uzun vadeli finansman muhtaçlığına katkı sağladığını hatırlatan TSB Lideri, bölümün gelişimi ile ilgili şunları lisana getirdi: “Ülkemiz, dünyanın 20. büyük iktisadı iken sigortacılıkta 38. sıradadır. Bankacılıktan sonra 2. en büyük kesim olan sigortacılığın önünde gideceği yollar, değerlendireceği fırsatlar var. Bu yolda daima birlikte muvaffakiyetle yürüyeceğimize inanıyorum. 2013-2022 yılları ortasında bölümümüzün bileşik yıllık büyüme oranının %29 olarak gerçekleşmesini memnuniyetle takip ediyoruz. Öte yandan prim üretiminde ise 235 milyar TL’ye yükselerek büyük bir muvaffakiyete imza attık. Devletimizin son devirde kıymetli ıslahatlar gerçekleştirdiği BES ve OKS’de de 2013-2022 yılları ortasındaki bileşik yıllık büyüme oranı %37 oldu. Fon büyüklüğümüz de Mart 2023 prestijiyle 454 milyar TL’ye yükseldi.”

BENLİ: “SİGORTACILIK AFET İDARESİNİN MERKEZİNDE KONUMLANDI”

Depremlerin birinci günden itibaren, tüm paydaşlarıyla bir arada afetzedelerin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini belirten TSB Lideri kelamlarını şöyle sürdürdü: “Hem alandaki hem de merkezlerimizden yürüttüğümüz çalışmalarımıza anında başladık. Bu kapsamda; 13,3 milyar TL nakdi yardım, 383 bin kıyafet, 5,4 milyon hijyen materyali, 92 tır, 4 sahra mutfak, 323 konteyner, 9 ambulans, 10,4 milyon yardım araç gereci ve 322 bin besin yardımını toplayarak afetzedelerimize gönderdik.”

Aynı vakitte hasar süreçlerinin uyumu için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirten TSB Lideri, kamu kurumlarıyla bilgi paylaşımını ağırlaştırarak bölümden gelen talepleri ilgili kurumlara aktardıklarını, böylelikle sigortalıların tazminata en süratli biçimde ulaşması için kritik adımlar attıklarını söz etti.
Atilla Benli: “Sigorta kesimimiz afet idaresi içinde çok merkezi bir noktada konumlandı, değerli sorumluluklar üstlendi. Tüm paydaşlarımızla birlikte, imkânlarımızı seferber ederek depremzede vatandaşlarımızın yanında yer aldık. Ayrıyeten dalımızın emek verenlerinin de afetzede hâline geldiğini unutmadık. Felaketin birinci gününden itibaren sigorta kesimi çalışanlarının problemlerini ve eksiklerini gidermek için çalışmalara başladık. Şirketlerimizin aldığı inisiyatiflerle zelzeleden etkilenen acentelerimiz için finansal, lojistik ve operasyonel dayanak sağladık.

Sektörümüzü, dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki sigortacılıkla karşılaştırırsak hiçbir eksiğimiz olmadığını; hatta nitelik, hazırlık ve insan kaynağı olarak daha yeterli bir pozisyonda olduğumuzu görüyoruz. Sigortalı tüm varlıkları sarsıntı öncesindeki hâline getirecek teminat gücüne sahibiz. Kâfi ki millet olarak, özel dal olarak devletimizle yan yana duralım. Birliğimiz ve dayanışma ruhumuzla bu güç günleri aşacak, daha güçlü bir geleceği daima birlikte inşa edeceğiz.”
TSB Olağan Genel Kurulu’na katılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Lideri Mehmet Ali Akben de zelzelenin sigorta dalının değerini bir sefer daha hatırlattığını belirtti. Akben, “Sigorta bölümünü güçlü kılmamız gerekiyor. Bankaların bu noktadaki gelişime sağlayacağı katkılar için iş birliğine her vakit hazırız” dedi.

TSB Genel Kurulu’nun değerli konuklarından biri de Yeni Zelanda Sigorta Kurulu CEO’su Tim Grafton’dı. Konuşmasında, fay sınırlarıyla çevrili olan Yeni Zelanda’da da 2010-2011 yıllarında yaşanan zelzelelerin akabinde gelen kuvvetli sürece, alınan aksiyonlara ve bugün hâlâ uygulanan sistemlere kadar pek çok bahse değinen Tim Grafton, sigortacılık ve zelzele konusundaki deneyimlerini aktardı.

Bu kapsamda yeni yasal düzenlemeler de gerekebildiğini belirten Grafton, maddi hasarın yol açtığı zorlukların yanı sıra, kilit toplumsal mevzulara da hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini hatırlattı. Afet sonrası hizmet bölümünün sekteye uğradığına dikkat çekerken Yeni Zelanda Sigorta Kurulu CEO, duruma hazırlıklı olabilmek için zelzele öncesinde ilgili siyasetlerin oluşturulmasının ehemmiyetine vurgu yaptı. Tim Grafton, afet sonrası süreçte, sigortalıların bilgi alma muhtaçlığının arttığına dikkat çekerek, sürecin işleyişine dair sık aralıklarla bilgilendirme yapmanın inancı tazelediğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir