Sınırlı imkanlarla mücadele ediyoruz: Suriye’de can kaybı 2 bin 500’ü aştı

Kahraman-maraş’ta meydana gelen sarsıntı, Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus kentlerinde de güçlü halde hissedildi. Çok sayıda binanın yıkıldığı bölgede 8 Şubat prestijiyle meyyit sayısı 2500’ü geçerken, çok sayıda da yaralı bulunuyor. 2011 yılından bu yana iç savaşın zorluklarıyla boğuşan bölgede, arama kurtarma faaliyetleri de, büyük oranda Suriye Sivil Savunma Teşkilatı Beyaz Baretlilerin sorumluluğunda. Yeni Şafak’a konuşan Beyaz Baretlilerin Yöneticisi Râid es-Sâlih, zelzelede yüzlerce binanın ziyan gördüğünü belirterek, takımların zelzelenin olduğu dakikadan bu yana durmadan çalıştığını fakat imkanlarının çok kısıtlı olduğunu tabir etti.

En çok kuzeybatıyı vurdu

Depremde en çok ziyan gören bölgelerin İdlib’in kırsalindaki kasaba ve köyler, Halep’in batısındaki Ararib beldesi ve Afrin’in Cinderes kasabası olduğunu söyleyen Sâlih, şu ana kadar rastgele bir tertip yahut kuruluşun arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giriş yapmadığını söyledi. Sâlih, “bölgede bu saate kadar, yalnızca Beyaz Baretliler takımları ve lokal insanların yardımıyla çalışmalar yürütülüyor” formunda konuştu.

‘Durum çok kötü’

    Sâlih, “göçük ve enkaz altında yüzlerce kişi var ve sarsıntının tesir ettiği alan da çok büyük. Sonlu imkanlardan ötürü hepsine yetişemiyoruz. Bölgede hava sıcaklığında son vakitlerde sert düşüşler var. Beşerler ya konutundan olmuş ya da dehşetten içeri giremiyor. Barınacakları diğer bir yer yok” formunda konuştu.

Rejimin atakları zorlaştırdı

Esed rejiminin 12 yıldır sürdürdüğü savaşın mevcut durumun yaşanmasında en büyük etken olduğunu belirten Sâlih, iç savaş esnasında amaç alınan altyapının büyük ziyan görmesinin acil durumlarda müdahaleyi zorlaştırdığını vurguladı. Beyaz Baretlilerin yöneticisi, “Rejimin bölgesinde de zelzeleden etkilenen yerler var fakat 50 yıldır ekonomik imkanlar halkın aleyhine kullanıldığı için şu an kendi elindeki imkanların da yetersiz olacağını düşünüyoruz. Münasebetiyle biz rejimden ne yardım bekliyoruz ne oradaki insanlara yardım edebileceğine inanıyoruz” biçiminde konuştu.

Deprem değil soğuk öldürecek

Suriye’de kurtarma gruplarının önündeki en büyük mahzurlardan biri yetersiz altyapı ve soğuk hava. Bozuk yollar nedeniyle yardım takımlarının muhtaçlık duyulan bölgelere ulaşması zorlaşırken, kurtarma vazifelileri de depremzedelerle bir arada binaların yanında yakılan ateşlerin yanında ısınmaya çalışıyorlar. Yardım kuruluşları, önümüzdeki haftalarda gelmesi beklenen kar fırtınası ve daha da soğuyacak havanın çadırlarda ömür çabası veren beşerler için durumu daha da kötüleştirmesinden korkuyor. Ayrıyeten, ısınma sorunu nedeniyle çadırlardaki insanların ısınmak için bulabildikleri her şeyi yakmaları da, zehirli dumandan etkilenme mümkünlüğünü artırıyor.

Rejim saldırmaya devam ediyor

    Bazı medya kuruluşları, sarsıntıdan 2 saat sonra Esed güçlerinin Marea beldesine topçu saldırısı yaptığını bildirdi. Mahallî kaynaklar, herkesin kurtarma çalışmalarıyla meşgul olduğu sırada gerçekleşen hücumda rastgele bir vefat yaşanmadığını bildirdi. İngiltere Dış Münasebetler Komite Lideri Alicia Kearn de, Marea’ya yapılan hücumun “haince” olduğunu belirtti.

Esed’in kızından vahim çağrı

Depremden etkilenen bölgelerde halkın yaralarını sarma eforları sürerken, Beşar Esed’in kızı Zein Esed’den skandal bir davet geldi. Instagram’dan İdlib’teki depremzedeler için yardım toplayan bir kümesi alıntılayan Esed, İdlib’e yapılan yardımların teröristlere gidebileceğini sav ederek ihtarda bulundu. Zein Esed, rejimin elindeki toprakları kastederek “(Yardımlar) Halep, Lazkiye ya da Hama’ya ulaşmayacak,” yorumunu paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir