SMA’lı bebek için doktora 40 milyon TL tazminat davası

Adana’da bebekleri olmayan bir çift tüp bebek tedavisi için bir bayan doğum uzmanı doktora başvurdu.

Yapılan tahlillerin akabinde belirlenen uygun bir embriyo anneye enjekte edilirken, çiftin olağan yollardan bebeği oldu. Bebek SMA’lı doğması üzerine ise aile bayan doğum uzmanından şikayetçi olarak, dava açtı. Arabulucuk süreci tamamlanan davada, aile, tabipten 40 milyon TL’lik tazminat isterken, doktorlar ise rekor düzeydeki tazminat talebine reaksiyon gösterdi.

Hekimlerle Hukukî Dayanışma Derneği İdare Şurası Lideri Cengiz Bayram, yaptığı açıklamada yaşanan süreci ve tazminat talebine reaksiyonunu şöyle lisana getirdi:

’’Bir bayan doğum uzmanımız bir ailenin isteğiyle bir tüp bebek tedavisine başlıyor. Bu tüp bebek meydana getirmeden önce embriyo anne ve babanın sperm yumurtasının birleştiği organizmaya embriyo diyoruz. Embriyo genetik merkezde tahlil ediliyor. Gerçek embriyo anneye enjekte ediliyor. Ama aile doktorun ihtarına karşın olağan yollardan kendi bebekleri dünyaya geliyor. Bu sefer bebek SMA’lı doğuyor. Bundan kaynaklanan bir dava. Mahkemenin birinci basamağı arabuluculuk kademesi bitti. Aile bizden 40 milyon TL istedi. Şuanda biz bunu dilekçesini bekliyoruz. Karşı taraf arabuluculuk basamağı bittikten sonra davaya tüketici mahkemesinde devam edilecek. Sonucun ne olacağı kıymetli değil, doktorun kazansa bile o kazanacağı müddet yaklaşık 7 yıl devam ediyor bu davalar, 7 yıl o kaygıyı yaşaması bir defa kabul edilemez. Tabip hiçbir formda bir sigortası 800 bin TL yani bu gerilimi bu sorunu kendi işine yansıtacak. Bundan sonraki müdahalelerinde çok farklı davranacak. Bu da kamuoyuna ziyan verecek, yani o yüzden sigortaların bir halde bu davaları karşılayabilecek ölçülere çıkartılması lazım. Bu çıkartılmadığı sürece tabipler kendilerini inançta hissetmiyorlar” diye konuştu.

40 milyon TL’lik tazminat davasını hekimlerin karşılamasının mümkün olmadığını söyleyen Tabiplerle Hukukî Dayanışma Derneği İdare Şurası Lideri Cengiz Bayram, mevzunun tahlile kavuşturulması gerektiğini aksi takdirde doktorların çalışma kurallarını da etkileyeceği belirtti.

“EKONOMİK MANADA ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDERİZ”

Yaptırdıkları tetkiklerle ekonomik çıkar elde edeceklerini belirten Bayram, “Amerika Birleşik Devletlerinde 100 liralık harcamanın 30 lirası defansif tıpla ilgili yani tabibin kendini muhafazasıyla ilgili Türkiye’de bu yüzde 10-15 olsun bu bile yaklaşık 7-8 milyar dolar yapıyor. Halbuki devletin ufacık bir düzenleme ile büsbütün yok etmesi mümkün. Mesela devlet 500 milyon dolar harcama yapsın malpraktisle ilgili hiç bir şey kalmaz. Tabiplerin defansif maksatta çekinik tıp dediğimiz bu maksatta istediği hiçbir tetkik hiçbir analiz kalmaz ve münasebetiyle tabipler ve bizler ekonomik manada çok önemli kazanımlar elde ederiz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir