Tokyo Valisi’nden enerji faturalarının düşürülmesi için öneri: Boğazlı kazak giyin

Japonya’da Tokyo Valisi Koike Yuriko, artan güç fiyatları nedeniyle yüksek gelen faturaları düşürmek için “Boğazlı kazak giyin” teklifinde bulundu.

BBC’nin haberine nazaran, başşehir Tokyo’nun valisi Koike, güç tüketiminin düşürülmesine ait düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Koike başşehir sakinlerine, artan güç faturalarının düşürülmesini destekleyecek bir araç olarak boğazlı kazak giymeleri teklifinde bulundu.

Boğazlı kazakların iş ortamında uygunluğuna dair bir soruyu, giydiği boğazlı kazaklarla dikkati çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a atıfta bulunarak yanıtlayan Koike, insanların Macron’dan ilham alması gerektiğini belirtti.

Koike, kazakların sıcak olduğunu ve genel güç tüketiminin düşürülebileceği bunun da karbondioksit emisyonunun azaltılmasıyla ilişkilendirilebileceğini lisana getirdi.

Avrupa’da bile Macron’un bu kazakların giyilmesinde ön ayak olduğunu kaydeden Koike, kazakların “gerçekten sıcak olduğunu” söyledi. Koike, boğazlı kazakların kışın yaşanabilecek güç krizinin üstesinden gelinmesi için bir araç olduğunu vurguladı.

Diğer yandan, toplumsal medyada Koike’nin kelam konusu tabirleri espri konusu oldu.

Bazı ülkelerde son aylarda, güç tasarruf tedbirleri kapsamında birtakım kararlar yürürlüğe girmiş ve halka tavsiyelerde bulunulmuştu.

Enerji tasarrufu konusunda en dikkat cazip kararları alan ve tavsiyelerde bulunan ülke pozisyonundaki Almanya’da İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck haziranda vatandaşlara “duş müddetlerini kısa tutma” teklifinde bulunmuştu.

Fransa’da temmuzda klima çalıştıran dükkanlara kapılarını kapalı tutma zaruriliği getirilmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir