“Trafoya kedi girecek mi” diye soranlar okusun: Hazırlıklar tamam… Bakan Dönmez açıkladı

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, seçimde kullanılacak kritik binalarda elektrikle ilgili altyapı ve tamir çalışmalarının yapıldığını belirterek, “Seçimin itimat içerisinde tamamlanması için elektrik tarafında hem bakanlığımız hem de dağıtım şirketlerimiz hazırlıklarını tamamladı.” dedi.

Dönmez, görüntü konferans yoluyla katıldığı Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenlenen 3. Elektrik Dağıtım Kesimi Buluşması’nda elektrik dağıtım alanındaki altyapı çalışmalarını kıymetlendirdi.

14 Mayıs’ta tüm seçmenlerin oylarını inanç içinde kullanabilmesi için bakanlığın ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüttüğünü söz eden Dönmez, “Bu süreçlerde vilayet ve ilçe oy toplama merkezleri, seçim şuraları, adliye binaları, seçimde kullanılacak havaalanları, parti binaları ve Yüksek Seçim Şurası üzere kritik noktaları besleyen şebeke ögelerinde acilen bakım çalışmaları yapıldı.” diye konuştu.

Dönmez, kritik noktalarda bulunan genel aydınlatma tesislerinin denetimlerinin tamamlandığını ve envantere kayıtlı jeneratörlerin belirlenerek gerekli bakım ve tamirat süreçlerinin bitirildiğini lisana getirerek, “Ayrıca jeneratörlerimiz kritik noktalar göz önünde bulundurularak operasyon merkezlerimize dağıtıldı. Siber ataklara karşı gerekli tedbirleri de aldık. SCADA ve bağlantı altyapısı denetimlerini yaptık. Seçim günü kritik bölgeler için Emniyet Genel Müdürlüğümüzden takviye talebinde bulunduk. Bağlantı sistemlerinde rastgele bir olumsuzluk yaşanması ihtimaline karşılık taşınabilir telsiz sistemi ve uydu telefonu alternatifleri hazırlandı. Seçim günü misyon alacak arıza grup çalışanı sayılarını belirledik ve kriz merkezlerini oluşturduk.” tabirlerini kullandı.

Meteoroloji datalarını de tertipli biçimde takip ettiklerini ve öngörülen bütün risklere yönelik aksiyon planları hazırladıklarını aktaran Dönmez, “Seçimin inanç içinde tamamlanması için elektrik tarafında hem bakanlığımız hem de dağıtım şirketlerimiz hazırlıklarını tamamladı. İnşallah hiçbir sorun yaşanmadan seçim sürecini de tamamlayacağız.” dedi.

ELEKTRİK ARIZA İHBAR UYGULAMASIYLA ARIZALAR KISA MÜDDETTE ÇÖZÜLECEK

Bakan Dönmez, Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ tarafından hizmete sunulan “Elektrik Arıza İhbar” uygulamasıyla vatandaşların elektrik arızalarına ait ihbarlarını kolay bir halde iletebileceklerini belirterek, “Güncellenen uygulamamızla birlikte vatandaşlarımız aydınlatma arızaları dışında, elektrik kesintisini, elektrik arıza ihbarlarını, ihbar, takip, sorgulama, abone ve tesisat ekleme üzere süreçleri de artık bu uygulama üzerinden yapabilecek.” dedi.

Muhtarlara yönelik “WhatsApp İhbar Hattı” tanımlandığını ve özel sınırlar sağlandığını kaydeden Dönmez, “Çağrı merkezlerine erişimde öncelikli olmalarına ait yazılım tamamlandık. Önümüzdeki devirde yeniden birebir anlayışla vatandaş odaklı hizmetlerimize devam edeceğiz inşallah.” diye konuştu.

Dönmez, Türkiye’nin her noktasına kesintisiz, verimli ve kaliteli ulaşması anlayışıyla elektrik şebeke yatırımlarının artırılmasına değer verdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“2022 yılında yapılan 23,7 milyar liralık elektrik dağıtım şebekesi yatırımının yaklaşık yarısı kırsal bölgelere yapıldı. Bu yatırımla kırsal bölgelerdeki elektrik dağıtım şebekesinin yenilenmesi, uygunlaştırılması, güç talepleri ile birlikte genel aydınlatma gereksinimlerinin karşılanması sağlandı. Kırsal bölgelerde tedarik sürekliliği ile teknik kalitenin mevzuatta belirtilen düzeylere ulaşması için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Her geçen yıl bu oranın artırılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki periyotta de tekrar tıpkı anlayışla bütün dağıtım şirketlerinin vatandaş odaklı hizmetlere devam edeceğine canı gönülden inanıyorum.”

TRAFOYA GİREN KEDİ

2014’te yapılan 30 Mart mahallî seçimlerinde oy sayımları sırasında elektrik kesintisi yaşandı. Periyodun Güç Bakanı Taner Yıldız, “Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi. Bu birinci kere yaşanmadı. Bunu seçime bağlamak yanlış” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir