Ünlü nörolog hafızayı sağlıklı tutmak için 6 ipucu verdi

Demans ve Alzhemer üzere hastalıkların kaynağı ve tedavileri hâlâ araştırılmaya devam ederken, ünlü Nörolog Richard Restak, beyin sıhhati için birbirinden değerli bilgiler paylaştı.

81 yaşındaki Restak, insan bedeni üzere beynin de günlük antrenmanlara muhtaçlığı olduğunu söylüyor. Beyin sıhhatinizi ihmal etmenin, Alzheimer ve demans üzere hastalılara davetiye çıkardığını belirten doktor, önerdiği tüyoları kendisinin de uyguladığına dikkat çekiyor:

“Bir sinirbilimci olarak, hafıza sıkıntıları olan hastalara beyni geliştiren alışkanlıklar ve antrenmanlar yoluyla rehberlik etmek için onlarca yıl harcadım. Tekliflerimin birçoğunu ben de uyguluyorum.”

81 yaşındaki hekimin hafızasını canlı tutmak için katı bir biçimde uyguladığı 6 kural ise şu biçimde:

1. BU KİTAPLARI SEÇİN

Pek çok doktor gibi Restak da beyin sıhhati için kitap okumaya dikkat çekiyor. Fakat ünlü doktor, özellikle kurgu eserlere ehemmiyet veriyor:

“Kurgusal olmayan yapıtlardan çok şey öğrenebilirsiniz, fakat bunlar ekseriyetle ferdî ilgi alanlarınıza ve hususla ilgili evvelki aşinalıklarınıza hitap eder. Öte yandan kurgu, baştan sona ilerlerken; çeşitli detayları, karakterleri ve olay örgüsünü aklınızda tutarken hafızanızı çalıştırmanızı gerektirir.”

Restak, kitap okumanın beyin sıhhatine tesiri için şu kelamlara yer veriyor: “Bir nöropsikiyatrist olarak geçirdiğim yıllar boyunca, erken bunama hastalarının, hastalığın yayılmaya başlamasının birinci belirtilerinden biri olarak, ekseriyetle roman okumayı bıraktıklarını fark ettim.”

2. HAFIZANIZI TEST EDİN

Restak, hafızayı test etmek için ise sanat yapıtlarını kullandığı usulü öneriyor:

“Görselleştirme alıştırmaları yapmak için en sevdiğim tablo, Edward Hopper’ın güneşli bir motel yatak odasında oturan ve bir bayanı betimleyen ‘Western Motel’idir. Detayları zihninizde görene kadar dikkatle çalışın. Sonra öteki tarafa bakarak resmi tanım edin.

Komodinin üzerindeki minik saati eklediniz mi? Fotoğrafın sağ alt köşesindeki sandalyenin üzerindeki giysi kesimi mı? Odanın renklerini ve kompozisyonunu hatırlıyor musunuz?

Hafızanızı güçlendirmek için bunu rastgele bir sanat yapıtıyla yapabilirsiniz.”

3. ŞEKERLEME YAPIN

Birkaç çalışma, şekerleme yapmanın geceleri makus uykuyu telafi edebileceğini de bulmuştu. Ayrıyeten uykusuzlukla çaba edenler, öğlenden sonra kestirerek hafızalarının gücünü de artırabilir.

Restak da yıllarca her gün yarım saat kestirdiğini söylüyor.

4. ZEKA OYUNLARINDAN VAZGEÇMEYİN

Ünlü doktor, en sevdiği aktivitenin kalabalık arkadaş toplanmalarında oynanan, hafızaya ve zekaya uygun gelecek oyunlar olduğunu söylerken briç ve satrancı da öneriyor:

“Başarılı olmak için evvelki oyunları kıymetlendirmeli, birebir vakitte geçmişte ve şimdiki kararlarınızın gelecekteki sonuçlarını da göz önünde bulundurmalısınız.”

5. BU BESİNLERİ TÜKETİN

Harvard Tıp Fakültesi’nde beslenme psikiyatristi olan Dr. Uma Naidoo da beyin sıhhatine yeterli gelecek besinleri şöyle sıralıyor:

Meyve ve sebzeler, antioksidanlar, fındık, lif açısından varlıklı besinler ve fermente besinler, yağlar, Omega tarafından güçlü besinler, süt, baharatlar.

6. BÜTÜN GÜN KANEPEDE OTURMAYIN

82.872 gönüllüyle yapılan yakın tarihli bir araştırmada, orta ila yüksek seviyede fizikî aktivite yapan 80 yaş ve üstü iştirakçilerin, 50 ila 69 yaşlarındaki faal olmayan yetişkinlere kıyasla daha düşük demans riski altında olduğu bulundu. Ayrıyeten mesken işleri, yaşlı yetişkinlerde daha yüksek dikkat, daha âlâ duyusal ve motor fonksiyonlarla ilişkilendirilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir