Yeşil Sol Parti, seçim usulsüzlüğünü yargıya taşıdı

Gaziantep’te kayıtlı oldukları başta Vatan Mahallesi Kazım Karabekir İlköğretim Okulu olmak üzere çok sayıda okulda oy kullanmak için sandığa giden yaklaşık 4 bin 500 seçmenin, Vatan Partisi tarafından sandık lideri, sandık konseyi vazifelisi yazıldığı anlaşıldı.

“BİNLERCE İNSANIN OY KULLANMA HÜRRİYETİ ENGELLENDİ”

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın aktardığına nazaran bu mevzuyla ilgili açıklama yapan Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, şunları söyledi:

“Bazıları engelli, çoğunluğu yaşlı, okur muharrir olmayan bu vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi için 142 dokümanı alıp, misyonlu oldukları sandıkta oy kullanmaları gerekiyordu.

Ama, adliyede saatlerce evrak için beklemek zorunda kalan bu seçmenlerimiz, en uzak yerlerde vazifeli yazıldığı için doküman alamadı. Alabilen yüzlerce seçmeni de biz kendi imkanlarımızla taşıyarak oy kullanmalarını sağladık.

İktidar, Vatan Partisi’ni kullanarak binlerce insanın oy kullanma hürriyetini engelledi. Bununla ilgili olarak başta Vatan Partisi vilayet ve ilçe sandık vazifelileri olmak üzere sorumluluğu olan öbür ilgililer hakkında hata duyurusunda bulunduk.”

ŞANLIURFA’DA İTİRAZI SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Bu ortada AKP’nin 8 milletvekilliği, YSP’nin ise 4 milletvekilliği kazandığı Şanlıurfa’da, YSP ve AKP ortasında bir milletvekilliğinin paylaşımı için başlatılan itirazlar sürüyor. Siverek’te kullanılan çok sayıda oyda hem MHP hem de AKP seçeneklerine evet mühürü basılmasına YSP itirazda bulundu.

YSP’nin yaptığı müracaatın kabülünün akabinde bu defa AKP itiraz etti. AKP’nin itirazını kıymetlendiren Siverek İlçe Seçim Heyeti, bu defa de AKP lehine karar vererek, YSP’nin itirazını reddetti.

Bunun üzerine YSP itirazı Şanlıurfa Vilayet Seçim Kurulu’na taşıdı. Şanlıurfa Vilayet Seçim Konseyi da bu gün açıklanması beklenen kararıyla YSP’nin başvurusunu reddederse, Şanlıurfa’da milletvekili dağılımı AKP 8, YSP 4, MHP 1 ve CHP 1 olarak kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir