Yetenek, akademi ve ilgi yeterli ancak ‘oyun’da ucuza geliyorlar

Global olarak oyun pazarındaki ekonomik büyüklüğün 175 milyar doları aştığını anlatan Bahçeşehir Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Kısmı Öğretim Vazifelisi Meriç Eryürek, “Bu kimi ölçümlerde 180 milyar doları geçiyor. Türkiye’ye baktığımızda ise pazar büyüklüğünün şimdi 1.4 milyar düzeylerine yaklaştığını iddia ediyoruz” dedi.

İSTANBUL ÜST SIRALARDA

Türkiye’de oyun pazarının son yıllarda hoş bir ivme yakaladığına değinen Eryürek, “Los Angeles, San Francisco, Seattle, New York, Londra, Tokyo, Pekin ve Seoul. Bu kentlerin her biri her yıl milyarlarca dolar yatırım alıyor. Bunların akabinde ise İstanbul geliyor. Çok büyük ve dinamik bir kentimiz. Bu dinamizmi oyun bölümünde de görüyoruz. Üniversiteler oyun dalına teknik işçi yetiştiriyor. İstanbul’a artan ilginin bir öbür değerli sebebi de ne yazık ki ucuz işgücü. Türkiye’de bir oyun profesyonelinin aylık geliri, Amerika ve Kore’deki benzerinin dörtte birinden, Avrupa’daki benzerinin üçte birinden düşük. Ve düşmeye de devam ediyor. Bu insan kaynağı açısından sorun yaratsa da, küresel firmaların Türkiye’ye yatırım yapması için önemli bir çekim gücü oluşturuyor” tabirlerini kullandı.

Meriç Eryürek

KAMU, KIYMETİNİ ANLAMIYOR

Peak, Rollic ve Dream üzere şirketlerin yakın vakitte 424.7 milyon dolarlık yatırım aldığını hatırlatan Eryürek, kelamlarına şöyle devam etti: “Gelişimi özel dal ve üniversiteler sağlıyor, yönlendiriyor. Kamu oyun pazarını şimdi anlamadı. Gençlere, bilhassa genç girişimcilere ‘büyük dayanaklar var’ diyoruz, fakat gerçek hayatta karşılığı çok manalı olmayan bir vaat bu. Genel müşahedem, kamunun oyun kültürünü ve kesimini anlamadığı, karar alıcıların proje kıymetlendirme yeterliliğine sahip olmadığı ve devlet takviyesi alan projelerin genelde bu eksik bilgiyle seçildiği istikametinde. Münasebetiyle yaklaşık 600 oyun geliştirici takım ortasından, başarılı projeleri çıkaran çok az grup var ve onlar da genelde öz kaynaklarla ilerlemiş durumdalar. Türkiye’nin en büyük eksiği, oyun ve e-spor dalında de kendini gösteriyor: Bilgili ve tecrübeli karar vericilerin olmaması.”

BİNLERCE KİŞİ AKIN EDİYOR

Meriç Eryürek, “Son yıllarda dünyanın en büyük oyun ve e-spor etkinliklerinde birinci beşi zorluyoruz” tabirlerini kullandı. 2020’den itibaren gerçekleşen dünyanın en büyük oyun ve e-spor aktiflikleri ise şöyle:

– ChinaJoy (Çin, Şangay) 440 bin ziyaretçi.

– Igromir (Rusya, Moskova) 400 bin ziyaretçi.

– Gamescom (Almanya, Köln) yaklaşık 350 bin ziyaretçi.

– Paris Games Week (Fransa, Paris) yaklaşık 300 bin ziyaretçi.

– Taipei Game Show (Tayvan, Taipei) 300 bin ziyaretçi.

KADIN ZİYARETÇİDE DÜNYA BAŞKANI

Dünyanın en büyük sekiz milletlerarası oyun ve e-spor fuarından birisi olan Gaming İSTANBUL (GIST), 16-18 Haziran 2023 tarihleri ortasında Prof. Dr. Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek. Tüm dünyada en çok bayan ziyaretçi ağırlayan oyun ve e-spor aktifliği olan Gaming İstanbul, bu yıl da rekor tazeleyerek bayan ziyaretçi oranını yüzde 30’lara çıkaracak. Gaming İstanbul 2019’da 92 bin ziyaretçi ile en büyük 8’inci oyun aktifliği olmuştu. Fuarda Türkiye’den çok sayıda oyun geliştiricinin yeni oyunları da görücüye çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir