Yunan basını haddini aştı: İşgalci Türkiye, fazlasıyla cüretkar bir tavırla ilan etti

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Karar ve İdare Konseyi toplantısı sonrası gündeme dair konuştu.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Çelik şu tabirleri kullandı;

‘Türkiye hâkim devlettir. Kendi güvenliğini saplayacak kudrete sahiptir. Türkiye’nin ulusal güvenliğine dönük muhtaçlıkları açısından değerlendirmelerin objektif tarafı yoktur. Siyasi şımarıklıktır. Bir müzakerenin ortaya çıkması için KKTC’nin egemenliğinin tanınması gerekmektedir. ABD ve AB’nin Rumlar ile tatbikat yaparak süreci zehirleyen tavırlarından vazgeçmelidir. Hiçbiri adadaki meseleye yarar sağlamaz. Kıbrıs Türkünün eşitlik haklarına hürmet duyulmalı. 50 yıldır yürütülen oyalama siyasetinin değişmesi gerekiyor. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisinde adımlar atılabilir.’

Çelik’in kelamlarını manşetine taşıyan Yunan In.gr ‘Ömer Çelik: Türkiye, Kıbrıs ve silahlanma sıkıntısını NATO’ya taşıyacak’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Haberde skandal tabirlere yer veren Yunan haber sitesi Türkiye için ‘işgalci’ benzetmesinde bulundu.

Haberi manşetten veren In.gr şu tabirleri kullandı;

‘İşgalci Türkiye, ziyadesiyle cüretkar bir tutumla, bir sonraki NATO Doruğu’nda Kıbrıs problemini ve Kıbrıs Rumlarının cephaneliğinin güçlendirilmesini gündeme getireceğini ilan ediyor.’

Haberde Çelik’in kelamlarına geniş yer verildi ve Çelik’in Yunan kıyı güvenliğini insanlığa karşı cürüm işlemekle suçlayarak, göçmen gemisi kazasından Yunanistan’ı sorumlu tuttuğu belirtildi.

Skai muhabiri Manolis Kostidis ‘Çelik, gemi enkazından Yunanistan’ı sorumlu tuttu’ dedi ve Çelik’in ABD Kongresi’ni eleştirdiğini aktardı.

To Vima ‘Çelik: Yunanlılar göçmenlerin teknelerini deliyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Capital, Türkiye’nin ABD’nin silah satmama yolunu tercih etmesi durumunda alternatifler arayacağını yazdı.

Belçika’nın başşehri Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nı sayfalarına taşıyan Yunan basını tepeden karar çıkmamasının hatalısı olarak Ankara’yı göstermişti.

CNN Yunanistan ‘NATO tepesinde yeni Türk şantajı’ başlığını atmış, skandal sözlere yer verilen haberde ‘Türkiye , NATO içinde yeni karışıklıklara neden olarak, ittifakın geleceği için son derece değerli bir diğer kararı daha baltalıyor’ denimişti.

Türkiye’nin Kıbrıs konusunu masaya getirdiğini yazan CNN Yunanistan, Ankara’ya karşı çıkan kimsenin olmadığının altını çizmişti.

Haberde ‘NATO içinde hiç kimse, ittifaka şantaj yapmaya devam eden Türkiye’ye karşı çıkmaya istekli görünmüyor. Liderliğin eylemsizliği, Amerikan liderinin Ankara’nın azaplarına gösterdiği müsamahayla birleşince, ona birebir çizgide devam etme özgürlüğü veriyor’ sözlerine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir