Yunanistan’da binlerce eylemci sokakta: ‘Unutmayacağız’

Yunanistan’ın en büyük emekçi sendikaları ülke genelinde greve hazırlanırken, 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasını protesto eden binlerce hareketçi başşehir Atina’da bir ortaya geldi. Tüm Mücadeleci Çalışanlar Cephesi’nin (PAME) 10 binden fazla destekçisi, parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’nda toplandı. Aksiyoncular, “Katiller” ve “Unutmayacağız” sloganları attı. Protestolar nedeniyle, başşehir metrosunun Sintagma ve Panepistimio durakları kapatıldı.

Yunanistan’da Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (ADEDY) ortak davetiyle, 16 Mart’ta genel greve gidecek.

KKE: HAFIZALARDAN SİLİNMESİNE MÜSAADE VERMEYECEĞİZ

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumbas ise Atina’da yaptığı açıklamada, 28 Şubat’ta Tempi bölesinde meydana gelen kazanın ‘bir suç’ olduğunu söyledi. Koutsoumbas, “Bu cürmün hafızalardan silinmesine müsaade vermeyeceğiz” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Yunanistan’ın Tempi bölgesinde yolcu treni ile yük treninin çarpışması sonucu 57 kişi hayatını kaybetmişti. Yaklaşık 350 yolcunun bulunduğu trende hayatını kaybedenlerin birçok, üniversite öğrencisiydi. Kazanın akabinde Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, ‘böylesi bir trajik olay karşısında hiçbir şey olmamış üzere devam etmenin mümkün olmayacağını’ söyleyerek istifasını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir