Yunanistan’dan Tükiye’ye ‘seçim değerlendirmesi’: “Batı’nın tahminlerinin aksine Erdoğan’ın saltanatı bitmedi”

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın birinci çeşitte beklenenden daha âlâ performans sergilediği, lakin yüzde 50’yi tutturamayarak muhalefet önderi Kemal Kılıçdaroğlu ile ikinci çeşide kaldığı Türkiye seçimleriyle ilgili Atina’dan ilk kıymetlendirme geldi.

Alpha Radio’ya konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ‘Batı’nın varsayımların tersine Erdoğan’ın saltanatının şimdi bitmediği’ bildirisini verdi.

‘Türkiye’nin hatırı sayılır derinliği olan geniş bir ülke olduğunu ve bunun kamuoyu yoklamaları yoluyla nabzı isabetli ölçmeyi zorlaştırdığını’ belirten Dendias, Ankara’nın bölgedeki emelleri ve arzuladığı rol sorulduğunda, şu cevabı verdi:

“Türkiye’nin Yunanistan ile yakın ve dostça ilgi sürdürmenin ehemmiyetini fark etmesini umuyorum. Yunanistan ile güçlü ve dostça münasebet değerli olmasının yanısıra Türkiye’nin emellerine ulaşması için gerekli bir şarttır.”

“TÜRKİYE NEO-OSMANLI İDEOLOJİSİNDEN KOPMALI”

‘Müreffeh ve istikrarlı bir Türkiye’nin Yunanistan’ın da faydasına olduğunu’ lisana getiren Dışişleri Bakanı, ‘temel sorunun Türkiye’nin neo-Osmanlı hakimiyeti ideolojisinden kopmasında yattığını’ vurgulayarak ekledi:

“Her vakit en güzel sonuç için umutlu kalırız, lakin kendimizi en berbatına de hazırlarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir