4. Seviye Deprem Alarmı Nedir? 4. Seviye Deprem Alarmı Ne Anlama Gelir, Hangi Durumlarda İlan Edilir?

Merkes üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı ülkenin gündemine oturdu. Etraf vilayetlerden ve Suriye’den hissedilen zelzele büyük yıkıma neden oldu. Saat 04.17’de meydana gelen zelzelenin akabinde vatandaşlar arama motorlarına yöneldi. AFAD tarafından yapılan birinci açıklamalarda 4. düzey sarsıntı alarmı verildi. Peki 4. düzey alarm ne demek? 4. düzey sarsıntı alarmı ne manaya gelir, hangi durumlarda verilir?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki zelzele ülkemizde derin bir yara açtı. Yaşanan zelzelenin akabinde bölgede artçı sarsıntılar yaşanıyor.

Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa’da şiddetli halde hissedilen sarsıntının akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”Dördüncü düzey alarm ortaya koyduk.” açıklamalarında bulundu.

Soylu, ”Depremin düzeyi 4.seviye olarak belirlenmiş olup; Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında vilayetlerimizde ve Başkanlık AFAD Merkezi’nde tüm afet kümeleri toplanmıştır. Tüm vilayet AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup; arama kurtarma başta olmak üzere tüm gruplarımız bölgeye sevk edilmektedir. Tüm Milletimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.’ tabirlerini kullandı.

4. Düzey Alarm Ne Demek, Ne Manaya Geliyor?

Yaşanan sarsıntının akabinde ülkemizde verilen 4. düzey alarm hakkında yapılan araştırmalar sürat kazandı. 4. düzey zelzele alarmı, acil durumlar ve çok önemli tehlikelerle karşılaşıldığı durumlarda verilir.  

Ulusal yahut lokal hükümet tarafından ilan edilen 4. düzey zelzele alarmı ekseriyetle ulusal yardım davetlerini kapsar. Memleketler arası yardım, muhakkak bir ülkede meydana gelen bir olayda milletlerarası kuruluşlar, örgütler yahut öbür ülkeler tarafından sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir