Aliyev: Fransa, Ermenistan’la barış görüşmelerine katılamaz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa’nın Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı konusunda taraflı tavır sergilediğini, münasebetiyle barış görüşmelerine katılamayacağını söyledi.

Aliyev, Bakü’deki ADA Üniversitesi’nde “Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, Güvenlik ve Ekonomi” başlıklı memleketler arası konferansın açılışında konuştu. Brüksel’de 7 Aralık’ta Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda Ermenistan’la görüşme yapılmasının planlandığını ancak Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bu toplantıda lakin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılması halinde yer alabileceğini açıkladığını bildiren Aliyev, “Bu da görüşmenin gerçekleşmeyeceği manasına geliyor” dedi.

Aliyev, 6 Ekim’de AB Kurulu Lideri Charles Michel, Paşinyan ve Macron’la Prag’da yaptıkları dörtlü görüşmeden birkaç gün sonra Macron’un bir röportajda Azerbaycan’ı eleştirdiğini ve işlemediği şeylerle suçladığını lisana getirerek, Fransız Senatosu’nun, Azerbaycan tersi kararı kabul ettiğini, Fransa Ulusal Meclisinin de benzeri kararı onaylamasının beklenildiğini kaydetti.

Fransa’nın, Frankofoni Tepesi aracılığıyla da Azerbaycan’a “saldırı girişiminde” bulunduğunu söz eden Aliyev, “Bütün bunlar dikkate alındığında Fransa’nın barış görüşmelerine katılamayacağı açıktır. Bu, onların kusuru, bizim değil zira ABD de Rusya da hiçbir vakit resmi seviyede taraf tutmadı. Bu, 7 Aralık görüşmesinin gerçekleşmeyeceği manasına geliyor. Biz başka alternatifleri değerlendireceğiz. Bakalım arabulucu rolünü kim üstlenecek ve bu, hangi platformda gerçekleşecek?” diye konuştu.

Aliyev, Paşinyan’ın, Macron’un Brüksel toplantısına katılma talebini barış görüşmelerini bozma teşebbüsü olarak gördüğünü de vurguladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir