6 yaşındaki evliliğe tepki: Karanlığa teslim olmayacağız

Eskişehir’de Eskişehir Demokratik Bayan Platformu ve Sol Parti Eskişehir Vilayet Örgütü, 6 yaşındaki H.K.G.’nın yıllarca cinsel istismara uğramasına ve erken yaşta evlendirilmesine karşı aksiyon yaptı.

“ÇOCUK İSTİSMARI ARTIYOR”

6 yaşındaki kız çocuğunun istismar edilmesine yansılar devam ederken Eskişehir Demokratik Bayan Platformu üyeleri Kanatlı AVM önünde bir ortaya gelerek yansısını gösterdi. Aksiyona katılan bayanlar, ‘Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz’ yazıl pankart ve ‘6 yaşındaki çocuğa gelinlik giydirenlerden hesap soracağız’, ‘Tarikata barikat, kahrolsun şeriat’, ‘Kadınlar susmaz bu isyan durmaz’ dövizleri taşıyarak ‘Yaşasın bayan dayanışması’, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’, ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ halinde slogan attı.

Demokratik Bayan Platformu ismine Hasret Yücel yaptığı açıklamada çocuk istismarının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Yücel, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) datalarına nazaran 2014-2017 yılları ortasında 7 bin 466’ı erkek, 51 bin 818’i kız olmak üzere toplam 59 bin 284 çocuğun cinsel istismara maruz kaldı. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Kurulu’nun 2019 Raporu’na nazaran son 16 yılda 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. Raporda, cinsel cürümlerin yüzde 46’nın çocuklara karşı işlendiği belirtildi” dedi.

“ÇOCUKLAR ERKEN YAŞTA EVLENMEYE ZORLANMAKTADIR”

Siyasi iktidarın bayanlara ve çocuklara reva gördüğü şeyin, onların eğitim sisteminden ve toplumsal hayattan dışlandıkları ve yok sayıldıkları bir ömür olduğunu belirten Yüsel şunları söyledi:

“Türkiye’de milyonlarca kız çocuğu, hâlâ eğitime, toplumsal ve yasal haklara erişememekte ve çocuklar erken yaşta evlenmeye zorlanmaktadır. Bilhassa kız çocukları; çocuk işçiliğine, konut içi emek sömürüsüne, yoksulluğa, şiddete, istismara ve ayrımcılığa daha fazla maruz kalmaktadır. Siyasi iktidarın bu sorunu katmerleştiren siyasetleri istismarı, sömürüyü ve hak gasplarını giderek ağırlaştırmaktadır.

Öyle ki iktidar çocuk evliliklerinin yolunu açmaya, cezasızlık siyasetiyle şiddet ve istismar faillerinin elini kolaylaştırıp cesaretlendirmeye devam etmektedir. İktidarın bu husustaki yasal düzenlemeleri; kız çocuklarını eğitimden ve toplumsal hayattan koparıp güçsüzleştirmekte ve klasik ataerkil rollere hapseden siyasetleri yasallaştırmaktadır. Çocukları ve bayanları koruyan memleketler arası mukaveleleri uygulamayan, failleri aklayan, cezasızlık siyasetlerinde ısrar eden, tarikatların güdümündeki siyasi iktidar; yaşanan tüm bu hataların ortağıdır. Bizlere dayatmaya çalıştığınız gerici zihniyeti kabul etmiyoruz!

Haklarımızla inanç içinde, eşit ve özgür yaşayacağımız hayat çabamızı çocuklarımız için laik, eşit ve demokratik bir eğitim, özgür bir dünya gayretimizle birleştireceğiz! Susmuyoruz, korkmuyoruz, karanlığınıza teslim olmuyoruz.”

“BU BÜYÜK CÜRMÜN FAİLLERİ TUTUKLANMALI”

Sol Parti Eskişehir Vilayet Örgütü de Kanatlı AVM önünde gelişmelere ait bir açıklama yaptı. Vilayet Örgütü ismine konuşan Zekiye Öztürk, “Yoksul halk çocuklarını boğan, bayanları nefessiz bırakan kirli tarikat tertibinizi, lüks otomobillerle gezen pirlik zincirinizi, devlet kaynaklarıyla büyüttüğünüz şirketlerinizi başınıza yıkacağız.

Bu çocuk istismarı münferit değildir. Cumhuriyetin ilerici birikimlerini ve laikliği tasfiye ederek bu karanlık tertibi kurdular. AKP ile semirmiş, büyümüş bu din bezirgânlarını ve onların iktidarını artık gönderme vaktidir. Bu büyük hatanın failleri tutuklanmalı, tüm cürüm ortakları ortaya çıkarılarak yargılanmalıdır” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir