AB mali kurallarını gelecek yıl uygulamaya başlayacak

AB Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve AB Komitesi’nin İktisattan Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, üye ülkelerin gelecek yıldaki maliye siyasetlerine ait tavsiyeler içeren çalışmaları hakkında Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

AB ülkelerinin son 3 yılda evvel salgın sonra da yüksek güç fiyatları karşısında vatandaşları ve işletmeleri korumak için değerli ölçüde detsekler sağladıklarını anımsatan Dombrovskis, “Bu takviyeler sonsuza kadar devam edemez.” dedi.

Dombrovskis, güç fiyatları düştüğü için verilen desteklemelerin etaplı olarak kalkması gerektiğine işaret ederek, “Geniş ölçüde mali teşvik verme vakti geçti.” diye konuştu.

AB Kurulu’nun üye ülkeler için 2024 yılı maliye siyaseti kılavuzunu hazırladıklarına dikkati çeken Dombrovskis, “Artık, borç sürdürülebilirliğini güzelleştirmeye ve potansiyel büyümeyi sürdürülebilir bir halde artırmaya odaklanmalıyız.” sözünü kullandı.

Dombrovskis, AB üyesi ülkelerin 2020 yılında muafiyet unsuru ile mali kuralları askıya aldıklarını ve kamu harcamalarını yükselttiklerini hatırlatarak, maddeyi askıya alma kararının 2023 yılı sonunda kalkacağını belirtti.

Gentiloni de sınrısız kamu harcamasına müsaade veren genel muafiyet hususunun yıl sonunda devre dışı bırakılacağını onayladıklarını söyledi.

İstikrar ve Büyüme Paktı’nın genel muafiyet maddesinn 2020 yılında uygulamnmaya konduğunu anımsatan Gentiloni, bunun üye ülkelerin salgın ve savaşın neden olduğu ekonomik problemleri yönelik harcama yapmalarına imkan sağladığını anlattı.

Gentiloni, “AB ülkeleri, ihtiyatlı maliye siyasetleri izlemeli, kamu yatırımlarını muhafazalı ve amaç odaklı olmayanlardan başlayarak güç dayanak tedbirlerini basamaklı olarak kaldırmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

AB mali kuralları

AB kurallarına nazaran, olağan kurallarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor.

Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin AB Kurulu’na bildirilmesi ve faal gayretin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde kelam konusu ülkeye yönelik “aşırı açık prosedürü” isimli disiplin süreci uygulanabiliyor. Disiplin süreci sonunda ülkeye ekonomik yaptırımlar kelam konusu oluyor.

AB üyesi ülkeler, salgın ve güç krizi nedeniyle kelam konusu kuralları askıya alma kararı almış ve kamu harcamalarını yükseltmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir