ABD ve Rusya’dan arka arkaya Türkiye’nin Suriye operasyonuyla ilgili açıklamalar

Geçen hafta Taksim’in kalbi İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı taarruz sonrasında TSK’nın Kuzey Irak ve Suriye’ye operasyon düzenlemesi sonrasında dikkat alımlı bir gelişme yaşandı.

Hiçbir mevzuda anlaşamayan Rusya ve ABD, art geriye benzeri tonda açıklamalar yaparak milletlerarası kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

İlk açıklama ABD’den geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yazılı olarak gönderilen soruları yanıtlarken, Reuters haber ajansı cevapları “son dakika” ibaresiyle servis etti. Açıklamada ABD’li yetkili, Washington’ın Ankara’nın Suriye’ye düzenlediği operasyonla ilgili kaygıların Türk yetkililerle görüşüldüğü belirtildi. Tıpkı açıklamada bu tıp bir askeri operasyonun IŞİD’le gayret amacına ziyan vereceği de belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin bu cins bir operasyonu yapmaması konusunda uyardık ve biz Suriyeli partnerlerimizden de bu çeşit tansiyonları büyütmemelerini istedik” denildi. ABD’li yetkili ayrıyeten, “Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak ya da Irak’ın egemenliğini Irak hükümetiyle koordineli olmadan askeri atılımlarla ihlal etmeye karşıyız. Biz ayrıyeten son devirde Türkiye’nin güneyine düzenlenen ve sivillerin öldüğü akınlara da karşıyız” dedi.

RUS BÜYÜKELÇİDEN AÇIKLAMALAR GELDİ

Bu açıklamadan kısa bir müddet sonra milletlerarası haber ajansları bir “son dakika” haberi geçti. Haberde Rusya’nın Suriye Büyükelçisi Alexander Lavrentyev’in sözleri yer aldı.

Rus haber ajanslarının aktardığı haberde Lavrentyev, “Türkiye, Suriye’de çok askeri güç kullanmaktan çekinmeli ve Kürt sorunu için barışçıl bir tahlil aramalı” dedi. Lavrentyev ayrıyeten Moskova’nın partnerleriyle bu meseleye bir tahlil bulmak için çalışacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir