ABD’den BM’ye Kuzey Kore çağrısı

BM Güvenlik Kurulu, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze fırlatması üzerine toplandı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, görüşmede yaptığı konuşmada, Kuzey Kore’nin uzun yıllardır sonuçlarını düşünmeden hareket ettiğini söyledi.

Thomas-Greenfield, bu ülkenin Kuruldan karşılık yahut misilleme korkusu olmadan kışkırtıcı ve istikrarı bozucu balistik füze denemeleri yaptığını belirtti.

ÇİN VE RUSYA’YI DA AMAÇ GÖSTERDİ

Konseyin veto sahibi iki üyesi Çin ve Rusya’ya atıfta bulunan Thomas-Greenfield, Japon sivillerin hayatını tehlikeye atan ve bölgedeki tansiyonu artıran füze denemelerinin onların müsaadesiyle yapıldığını öne sürdü.

Thomas-Greenfield, ABD’nin Kurula, Kuzey Kore’nin yasa dışı kitle imha silahlarını ve balistik füze ilerlemelerini engellemek için tedbirlerin alınacağı ve Pyongyang idaresinin kınanacağı bir başkanlık açıklaması hazırlayıp sunacağını söyledi.

Böylelikle, Kurulun Kuzey Kore’yi istikrarı bozan faaliyetlerinden sorumlu tutabileceğine işaret eden Thomas-Greenfield, irtibat kanallarının geliştirilmesinin değerli olduğunu aktardı.

ABD’nin, Kuzey Kore’nin yasa dışı kitle imha silahları ve balistik füze ilerlemelerinin engellenmesi için tedbir alınması davetini Fransa, İngiltere, Hindistan, Japonya, Güney Kore’nin de ortalarında olduğu kimi ülkeler destekledi.

KITALARARASI BALİSTİK FIRLATMIŞTI

Kuzey Kore, 18 Kasım’da kıtalararası balistik füze (ICBM) fırlatmıştı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore’i “gereksiz provokasyonları terk etmeye, önemli ve sürdürülebilir diplomasiye geri dönmeye” çağırmıştı.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, 20 Kasım’da Kuzey Kore’nin füze fırlatmasına reaksiyon olarak BM Güvenlik Kurulundan güçlü adımlar atılması davetinde bulunan ortak bildiri yayımlamıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir