ABD’de Müslümanlara yönelik ayrımcılık şikayetleri yüzde 46 arttı

CAIR-NJ’nin “Mahkemenin Ötesinde” isimli yıllık insan hakları raporu açıklandı.

52 Sayfalık raporda, eyalet genelinde 2021’de ayrımcılık üzerine yapılan 104 şikayet bulunurken, bunun 2022’de 152’ye yükseldiğine işaret edilerek, “ayrımcılık olayları”nda yüzde 46 artış olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, en büyük şikayet kategorisini yüzde 22,4 ile çalışma ortamındaki ayrımcılıklar oluştururken, bunu yüzde 18,4 ile istihdam ve müracaatlardaki ayrımcılıklar, yüzde 17,8 ile de okullardaki Müslüman öğrencilere yönelik zorbalık, Müslüman aksisi müfredat ve öğretmen önyargılarının izlediği kaydedildi.

Raporun müellifi CAIR-NJ Operasyon Koordinatörü Dyaa Terpstra, 11 Eylül akınlarından çabucak sonra ülkede açık bir formda yapılan Müslüman aksiliğinin 20 yıl sonra daha yaygın olarak “örtülü önyargı” formuna dönüştüğünü belirtti.

Terpstra, “Bu nedenle Amerikalı Müslümanları güçlendirmek için tepkisel olmaktansa daha proaktif bir yaklaşım benimsiyoruz. Mahkemelerde daha az vakit geçiriyor, toplumda program yapmaya, belediye ve eyalet seviyesinde hükümet yetkilileriyle bağlantı kurmaya daha çok vakit harcıyoruz.” tabirlerini paylaştı.

Başkentte bulunan Amerikan-İslam Münasebetleri Kurulu (CAIR) merkezinin 11 Nisan’da açıkladığı insan hakları raporunda da, 2022’de ABD’deki Müslümanların şikayetlerinin 2021’e kıyasla ülke genelinde yüzde 23 azaldığı belirtilmişti.

“Ön yargının gölgesinde ilerleme” isimli CAIR raporunda, İslamofobi, ön yargı ve ayrımcılık üzerine ülke genelinde 2021’de 6 bin 720 şikayet olurken, 2022’de bu sayı 5 bin 156 şikayete düşerek yüzde 23 azalma olduğuna dikkat çekilmişti.

Aynı raporda, Müslüman aykırılığı konusundaki şikayetlerin genelinde azalma olurken yalnızca eğitim alanındaki şikayetlerin ise yüzde 63 arttığına vurgu yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir