Alman hükümeti 2023’te daralma bekliyor

Almanya İktisat ve Güç Bakanlığı, ülke iktisadına yönelik aylık raporunu yayımladı.

Raporda, üçüncü çeyreğin Alman iktisadı için beklenenden daha uygun geçtiği ve iktisadın büyüdüğü vurgulanarak, “Bununla birlikte, federal hükümet 2022/23 kış yarı yılında ekonomik üretimde bir düşüş bekliyor, bunun bir sonucu olarak 2023 için ortalama GSYH büyüme oranı biraz negatif olabilir” sözüne yer verildi.

Sanayi üretiminin üçüncü çeyreğin sonunda yine artış gösterdiğine vurgu yapılan raporda, gelecek aylara ait görünümün de talepte gözle görülür bir düşüşle olumsuz olduğuna dikkat çekildi.

ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ENFLASYONU ÜST ÇEKİYOR

Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya, Moskova’nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru sınırı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği sarmal bir güç kriziyle karşı karşıya.

Rusya-Ukrayna savaşına ait kaygılar güç kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti de bu kış endüstrinin çarklarının dönmesini, ışıkların açık ve meskenlerin sıcak kalmasını sağlamak için çabalıyor.

Ülkede güç ve besin maliyetlerindeki artış, enflasyonu üst istikametli baskılarken hane halkı ve şirketler üzerinde de yükünü hissettiriyor.

Ülkede eylülde yüzde 10 olan yıllık enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ekimde yüzde 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana görülen en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Hükümet, iktisatta bu yıl yüzde 1,4 büyüme, gelecek yıl ise yüzde 0,4 küçülme bekliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir