Bakan Uraloğlu İzmir’de… Ankara-İzmir YHT 2027’de hizmette

İZMİR (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İzmir Valiliği’nde düzenlenen vilayet uyum toplantısının akabinde basın açıklaması yaptı.

İzmir’’in muhtaçlıklarının masaya yatırıldığı uyum toplantısıyla ilgili olarak Bakan Uraloğlu, “İzmir’’i daha ileri taşıyacak projeler için neler yapacağımızı görüştük” dedi. Uraloğlu, basın açıklamasında son 21 yılda hiçbir vakit durmadan istikrarla yatırımlara devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

““Azimle çalışarak dev projeleri tek tek hizmete aldık. Ülkemizin prestijini milletlerarası arenada yükselten birçok mega projede Bakanlığımızın imzası var. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirdiğimiz her bir proje; üretim olmuş, istihdam olmuş, refah olmuş, huzur olmuştur. Cennet yer Yavuz Sultan Selim Han’ın 8 yıla 80 yıllık hizmet sığdırması üzere, bizlerde 21 yıla 100 yıllık işler sığdırdık. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüleri, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları üzere dev projeleri birbiri arkasına hayata geçirdik””

İzmir’’in ulaşım ve bağlantı altyapısının gelişmesine başka bir itina gösterdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, İzmir’’in geçmişten bugüne Türkiye’nin batı dünyasına açılan en kıymetli kapılarından biri olduğunu söyledi.

İZMİR’’E 122 MİLYAR 355 MİLYON LİRA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK

Bakan Uraloğlu, İzmir’’in bölünmüş yol uzunluğunu 430 kilometreden 966 kilometreye, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 367 kilometreden 985 kilometreye çıkardıklarını, toplam uzunluğu 55,5 km olan İzmir Etraf Yolunu etaplar halinde tamamlayarak ve Konak tünelini açarak İzmirlilere kent içi trafiğinde rahat bir nefes aldırdıklarını kaydederek, son 21 yılda İzmir’in irtibat ve altyapısına toplam 122 milyar 355 milyon lira yatırım yaptıklarını açıkladı.

ANKARA-İZMİR YHT PROJEMİZİ İNŞALLAH 2027 YILINDA HİZMETE AÇACAĞIZ

Bakan Uraloğlu, Ankara-İzmir ortasını 3,5 saate düşürecek ve İzmir’i yüksek süratli demiryolu ağına bağlayacak olan İzmir-Ankara YHT projesinin imalinin etap etap devam ettiği bilgisini vererek, projenin tamamlanacağı tarihe ait olarak “Projemizi inşallah 2027 yılı içerisinde tamamlayarak açacağız. Ankara-İzmir Süratli Tren Projesi’nin tamamlanması ile birinci etapta günlük karşılıklı 8 tren seferine nazaran yıllık olarak; vakit, güç ve bakım maliyetleri üzere kalemlerden yaklaşık 1,1 milyar lira tasarruf sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Bakan Uraloğlu, ayrıyeten İzmir’i Akdeniz’e bağlayacak otoyolun Aydın-Denizli kısmının değerli bir kısmının önümüzdeki günlerde, tamamının ise 2024 yılında bitirileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir