Bakan Soylu’dan konser yasaklarına gerekçe: Kamu güvenliği, sabotaj ihtimali, kamuoyu tepkisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği cevapta; 2022 yılında 13’ü kamu güvenliği, halk sıhhati ve sabotaj ihtimali, 6’sının da kamuoyu yansısı ve lojistik nedenlerle olmak üzere 19 konser ve şenliğin iptal edildiğini açıkladı. Tanrıkulu ve CHP’li milletvekilleri ise iptal edilen konser ve şenliklerle ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2022 yılında iptal edilen konser ve şenliklerin sayısını ve münasebetleriyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti. Soru önergesine cevap veren Bakan Soylu, 2022 yılında 4 bin 602 konser, şenlik ve şenlik için ilgili makamlara müracaatta bulunulduğunu ve bunlardan 4 bin 583’üne müsaade verildiğini bildirerek, 19’una da makamlardan onay çıkmadığını açıkladı. Bakan Soylu, 13 aktifliğin kamu güvenliği, halk sıhhati, mümkün sabotaj ihtimali ve 6 adedinin de kamuoyunun yansısı ve lojistik sebeplerle tertip sahiplerince iptal edildiğini açıkladı.

Tanrıkulu ve beraberindeki 21 milletvekili de iptal edilen konser ve şenliklere ait TBMM araştırması açılması için önerge verdi. Önergede, şunlar belirtildi:

“Göz gerisi edilmemesi gereken bir konu ise, icra edilmesine müsaade verilen 4 bin 583 aktiflikten yüzde kaçının AKP Hükümetleri tarafından ‘muhalif’ olarak görülen kişi, şahıslar ya da kümeler tarafından gerçekleştirildiğidir. Bahse mevzu yazılı soru önergesi yanıtında, ‘13 adedinin (yüzde 0,28) kamu güvenliği/halk sıhhati ve muhtemel sabotaj/saldırı ihtimali vb. nedenlere bağlı olarak uygun görülmediği ya da ertelendiği, 6 adedinin (yüzde 0.13) ise kamuoyu yansısı yahut lojistik sebeplerle tertip sahiplerince iptal edildiği söz edilirken, halk sıhhati ya da kamuoyu yansısı üzere münasebetler izaha muhtaçtır. AKP Hükümetleri ‘3Y’ (Yolsuzluk, Yasaklar, Yoksulluk) ile uğraş diyerek iktidara geldiği günden bugüne muhaliflere karşı ‘3Y’nin uygulayıcısı haline gelmiştir.  Yeni 3Y formülleri ise adeta ‘Yoksullaştırma, Yasakçılık ve Yolsuzluk’ olmuştur.

“Demokrasiden otokrasiye geçiş” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir