Bartın Maden Ocağı patlamasında bilinmeyen ayrıntılar: 40 canı bu sebepten kaybettik!

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluş Müdürlüğü’nde meydana gelen patlamanın isminden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı olay yerine gitti. Maden ocağında toplamda 400 çalışanın misyon aldığı ve patlamanın 16-24 vardiyası ortasındaki çalışanların çalışmaları esnasında gerçekleştiğinin bilgisine ulaşıldı. Tıpkı vakitte vardiyada 110 madencinin vazife aldığı, kritik noktada da 49 madencinin bulunduğu öğrenildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan son dakika açıklamasına nazaran, şehit vatandaşlarımızın sayısının 26’dan 40’a yükseldiği öğrenildi.

Maden Ocağı Patlaması Nerede ve Ne Vakit Gerçekleşti?

Elde edilen bilgiler doğrultusunda, Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’nde 14 Ekim 2022 Cuma günü saat 18.45’te yeraltında patlama gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı.

Bartın Maden Ocağı Neden Patladı?

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Bakan Dönmez ise patlamanın nedeni ile ilgili olarak, “Havalandırma tertibatı sağlıklı olarak çalışıyor, kısmı göçükler var. Birinci değerlendirmeye nazaran grizu patlaması oldu. Bütün arama kurtarma grupları misyon başında, rastgele bir eksiklik yok. İçeride bir devam eden yangın yok. Fakat olumsuz bir şey gelişir, anında müdahale etmek icap eder, o amaçla bulunduruluyor. Şu anda net bir sonuç yok. Biraz evvel tabir ettim, birinci değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” tabirlerini kullandı.

Grizu Patlaması Nedir ve Nasıl Oluşur?

Grizu, maden ocaklarının galerilerinde yer alabilen ve muhakkak konsantrasyonlara ulaştığında patlayıcı özelliği gösterebilen zehirli bir gaz cinsidir. Grizu patlaması, muhakkak oranlardaki metan gazıyla havanın karışarak oluştuğu bir patlama olarak tanımlanmaktadır. Patlamanın meydana gelebilmesi için minimum %12 oranında oksijen bulunması gerekir. Havada %5-6 oranında bulunan metan gazı fakat bir sıcaklık tesiriyle yanarken, metan oranının %5-16 olması durumunda patlayıcı özellik kazanır.

Bartın Maden Ocağı Kime İlişkin?

Bartın’da ‘Grizu Patlaması’ meydana gelen maden ocağı Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı bir işletmedir.

Bartın Maden Ocağı Nerede?

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan maden ocağının adresi kayıtlarda, “Gömü 1 Nolu İşletmesi Çınar Yolu Mevkii No: 80/1, 74310 Amasra/Bartın” halinde geçmektedir.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Ne Vakit Kuruldu?

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), 1983 yılında 96 sayılı kanun kararında kararname (KHK) ile kurulmuştur. Kuruluş maksadı, taşkömürü madenciliğidir. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı 5 tane kuruluş bulunmaktadır. Bunlar ise Amasra Kurumu başta olmak üzere Armutçuk Kuruluşu, Kozlu Kurumu, Üzülmez Kurumu, Karadon Kuruluşudur.

Bartın Maden Ocağı Patlamasında Meyyit ve Yaralı Sayısı Kaç?

Bartın’daki patlamadan dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 40’a yükselmiştir. Sabah saat 07.30 prestijiyle gece yapılan 26 şehidimizin açıklamasından ardından 14 şehidimize daha ulaşıldı.

Maden Ocağı Patlamasında Hayatını Kaybeden Bireylerin İsimleri!

“Ali Yanlışsız, Aziz Köse, Berkay Pınarcıoğlu, Emrah Kaval, Enes Aydın, Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Gökhan Mercan, Murat Ergin, Rahman Özçelik, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz, Serkan Nakaş, Şuayip Okul, Yener Saygın, Mehmet Kara, Rasim Bulut, Sabri Akdere, Murat Öztan, Serhat Kahraman, Suat Demirkıran, Yasin Çelik, Güldal Serenli, Orhan Altun, Emrah Kaya ve Rıdvan Acet.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir