Biden’ın yeni özel kalem müdürü belli oldu

ABD Lideri Joe Biden, mevzuya ait yaptığı yazılı açıklamada, mevcut Özel Kalem Müdürü Ron Klain‘ı üniversite yıllarından beri tanıdığını belirterek, lider seçildiğinde siyasi tecrübesinden ötürü onu özel kalem müdürü yapmak istediğini aktardı.

Biden, Covid-19’dan iktisada, iklim krizinden dış siyasete birçok alanda bir arada “inanılmaz bir ilerleme” kaydettikleri Klain’ın yerine misal kapasiteye sahip birinin getirilmesinin değerli olduğuna işaret etti.

Bu kapsamda eski Beyaz Saray Covid-19 ile Uğraş Koordinatörü Jeff Zients‘ın yeni Özel Kalem Müdürü olacağını açıklayan Biden, Zients’ı eski Lider Barack Obama periyodundaki vazifelerinden tanıdığını tabir etti.

Klain’a katkılarından dolayı teşekkür eden Biden, Zients’ın da Beyaz Saray grubunu “akıllı ve istikrarlı” biçimde yöneteceğinden emin olduğunu kaydetti. Lider Biden, vazife değişiminin resmi olarak gelecek hafta yapılacağını bildirdi.

Jeff Zients kimdir?

Hükümette ve özel kesimde çok değerli idare uzmanlıkları bulunduğu bedellendirilen Zients, eski Lider Barack Obama idaresi sırasında Ulusal Ekonomik Kurulu Yöneticisi ve İdare ve Bütçe Ofisinin müdür vekili olarak misyon yapmıştı.

Jeff Zients, Biden periyodunda de Beyaz Saray’da salgınla gayret takımına liderlik yaptıktan sonra Nisan 2022’de bu durumundan ayrılmış lakin Ron Klain’in isteği üzerine Beyaz Saray’da siyasi araştırmalar ve planlama üzere alanlarda düşük profilde çalışmaya devam etmişti.

Biden’ın Obama idaresinde lider yardımcısı olduğu vakit da özel kalemliğini yapan Klain’in ise uzun vakittir mevcut misyonunu bırakmayı düşündüğü haberlere yansımıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir