Mandela: Benzer mücadelemiz nedeniyle Kürtlerle özdeşleşiyoruz

“Orta Doğu’nun Dönüm Noktaları ve Geleceği” bahisli İkinci Erbil Forumu’nda bir konuşma yapan Nelson Mandela’nın torunu Dr. Siyabulela Mandela, “Kürt halkı kendi bahtını tayin hakkı için savaşıyordu. Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen üniversal haklara eşit erişim için savaşıyorlardı” dedi. Mandela, emsal bir uğraşa sahip oldukları için Kürt halkı ile özdeşleştirildiklerini söyledi.

‘SİZ BENİM HALKIMSINIZ’

Rûdaw’dan Serpil Güneş’in aktardığına nazaran, “Benzer bir çabayı paylaştığımız için Kürt halkıyla özdeşleşiyoruz” diyen Mandela, şu sözleri kullandı: “Siz benim halkımsınız. Ben de sizden biriyim. Büyük büyükbabam Nelson Mandela, siz kendi yazgınızı tayin hakkınızı elde edene, insan haklarına erişimi elde edene kadar özgürlüğümüzün tamamlanmayacağını açıkça belirtti. Bu nedenle Mandela ve jenerasyonu nihayet 1990’da kendi özgürlük ve bağımsızlıklarına kavuştu. Mandela, ‘Filistin halkı ve Orta Doğu’daki Kürt halkı özgür olana kadar özgürlüğümüz tamamlanmış sayılmaz’ dedi.”

‘İZOLE EDİLMİŞ HALKLAR ORTASINDA BİRLİK OLMALI’

Nelson Mandela’nın 1992’de Türkiye’nin kendisine verdiği Barış Madalyası’nı reddettiğini hatırlatan Mandela, bunun Güney Afrika’nın Kürt halkının çabasında yanında yer aldığının açık bir tabiri olduğunu söyledi. Mandela, Kürtlerin Suriye, Türkiye, Irak ve İran’da yasal haklarına kavuşmasını desteklediklerini vurguladı. Mandela, “Ezilen ve izole edilmiş halklar ortasında birlik ve ahenk olmalı” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir