Can Atalay hapisten çıkabilecek mi… Akıllara Mustafa Balbay geldi

Türkiye Personel Partisi (TİP) resmi olmayan sonuçlara nazaran seçimlerde dört milletvekili çıkardı. TİP’ten Meclis’e giren isimler Erkan Baş, Ahmet Şık, Sera Kadıgil ve Can Atalay oldu.

Türkiye Personel Partisi (TİP) TBMM’de önümüzdeki devirde de dört vekille temsil edilecek.

Parlamento seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına nazaran, TİP TBMM’de dört sandalye kazandı.

Açıklanan bilgilere nazaran İstanbul’dan TİP Genel Lideri Erkan Baş’ın yanı sıra partinin başka milletvekili adaylarından Ahmet Şık ve Sera Kadıgil de tekrar Meclis’e girmeye başardı.

TİP’in yüzde 8,69 oy aldığı Hatay’dan ise milletvekili adayı Can Atalay TBMM’ye girdi.

Erkan Baş, TİP Hatay Milletvekili Barış Atay’ın Seyahat tutuklusu Can Atalay’ın cezaevinden çıkabilmesi için Hatay birinci sıra adaylığından vazgeçtiğini açıklamıştı.

Barış Atay, büyüdüğü ve seçmen takviyesi bulunan Hatay’ın yerine Antalya’da ikinci sıradan aday gösterilmişti. Lakin TİP, Antalya’dan milletvekili çıkaramadı.

TİP’in yüzde 5,69 oy aldığı Muğla’daki milletvekili adayı Mehmet Aslantuğ da Meclis’e giremedi.

TİP’in İzmir milletvekili adaylarından İrfan Değirmenci de Meclis’e seçilemedi.

Seçime Emek ve Özgürlük İttifakı içinde lakin kendi logosu ve listesiyle giren TİP’in Türkiye genelindeki oyunun yüzde 1,71 olduğunu ortaya koydu.

CAN ATALAY MAHPUSTAN ÇIKACAK MI

Türkiye Personel Partisi, Hatay’dan 44 bin 792 oy aldı. Bu bilgilere nazaran Hatay TİP 1. Sıra’dan aday gösterilen Can Atalay milletvekili seçildi.

Sonucun nihaileşmesi durumunda Silivri Cezaevi’nde bulunan Atalay tahliye edilecek ve Meclis’te vazife yapacak.

Balbay, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu ve İzmir 2. Bölge milletvekili seçilmiştir.

MUSTAFA BALBAY NASIL TAHLİYE EDİLDİ

Mustafa Balbay, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olmuş ve İzmir 2. Bölge milletvekili seçilmişti.

Milletvekili seçilmesinin akabinde tahliye talebinde bulunan Balbay’ın talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

“3. Yargı Paketi” olarak bilen “Yargı Hizmetlerinin Aktifleştirilmesi Gayesiyle Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla Ait Dava Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı”nın TBMM’den geçip yasalaşmasından çabucak sonra 5 Temmuz 2012 günü tahliyesini tekrar talep etti, bu talep de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. 9 Aralık 2013 tarihinde tahliye edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir