“Covid sonrası vakalar arttı”; Britanya’da 6 çocuk Strep A bakteriyel enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti

Britanya Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede eylülden bu yana 5’i 10 yaşından küçük 6 çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiğini doğruladı.

Ailelerin enfeksiyona karşı dikkatleri olmaları ihtarında bulunan UKHSA, hastalığın görülme oranının evvelki yıllara kıyasla daha yüksek olduğuna işaret etti.

UKHSA, artışın, büyük olasılıkla bakterinin toplum içinde yüksek ölçüde sirkülasyonundan kaynaklandığı kestiriminde bulundu.

Uzmanlar da Strep A enfeksiyonlarındaki genel artışın, Covid-19 salgınının akabinde bağışıklığın düşmesinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

Öte yandan, Strep A’ya yakalanan 4 yaşındaki bir kız çocuğu da 28 Kasım’dan bu yana Liverpool’daki hastanede teneffüs aygıtına bağlı durumda ömür uğraşı veriyor.

Strep A nedir?

Strep A isimli bakteri, çoklukla insanların boğazına ve derisine yerleşerek vakit zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine yol açmasıyla biliniyor.

Vücudun birtakım kısımlarında kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler, kimi hadiselerde önemli komplikasyonlara ve ölümlere yol açabiliyor.

Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla beşerler ortasında çarçabuk yayılabilecek kadar uzun müddet ellerde yahut boğazda yaşayabiliyor.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir