Trump, mahkemeden ayrıldı: 34 suçlamanın tümünü reddetti

Hakkında ceza davası açılan birinci eski ABD lideri olan Donald Trump, New York’taki Trump Towers’tan çıkarak Manhattan Ceza Mahkemesi’ne teslim oldu. Trump, mahkemeye varmasının akabinde kendisine yöneltilen suçlamaları dinlemesi için gözaltına alındı. Trump, hakim karşısına çıktıktan sonra Manhattan Ceza Mahkemesi’nden ayrıldı.

Trump’a, porno oyuncusu Stormy Daniels’a 2016’daki başkanlık seçimleri öncesi avukatı aracılığıyla 130 bin dolar ‘sus payı’ ödemesi yaptığı sırada ticari kayıtları tahrif ettiği tezi soruldu.

CNN International’ın aktardığına nazaran Trump, hakkındaki bütün suçlamaları reddetti. Trump aleyhinde hazırlanan iddianamede 34 suçlama yer aldı.

FLORIDA’YA GERÇEK YOLA ÇIKTI

Mahkeme sonrasında Trump, ağır güvenlik tedbirleri altında özel uçağı ile Florida’daki malikanesine gitmek için LaGuardia havalimanına hakikat yola çıktı. Trump’ın bu akşam lokal saat ile 20.15 civarında Mar-a-Lago’da hakkındaki suçlamalarla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

‘ÇOK SÜRREAL, BENİ GÖZALTINA ALACAKLAR’

Duruşma öncesi Trump, sahibi olduğu Truth Social isimli platformdan yaptığı paylaşımda “Aşağı Manhattan’a, mahkeme binasına gidiyoruz. Çok SÜRREAL geliyor – VAY BE, BENİ TUTUKLAYACAKLAR. Bu türlü bir şeyin Amerika’da yaşandığına inanamıyorum” sözlerine yer verdi.

GENİŞ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

Polis, mahkeme bölgesini demir bariyerlerle çevirerek etrafta geniş güvenlik tedbirleri alırken, mahkeme bölgesinde bulunan sokak ve caddeler de trafiğe kapatıldı. Trump’a yönelik soruşturmayı yürüten Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, sabah saatlerinde mahkeme binasına gelirken, Trump tersi ve destekçisi küçük kümeler da sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleri ile kendileri için ayrılmış binanın önündeki parkta yerlerini aldı.

BEYAZ SARAY: BIDEN, HABERLERİ TAKİP EDECEK

Duruşma öncesi Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, ABD Lideri Joe Biden’ın mahkemeyle ilgili haberleri takip edeceği fakat bunun ‘odak noktası olmadığı’ belirtildi.

New York Yüksek Mahkemesi yargıcı Juan Merchan, sadece beş fotoğrafçının duruşma başlamadan evvel birkaç dakika boyunca fotoğraf çekmek üzere içeri alınmasına karar verdi. (DIŞ HABERLER)

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir