Djokovic 10’uncu kez şampiyon

Avustralya Açık Tenis Turnuvası tek erkekler finalinde Yunan Stefanos Tsitsipas‘i 3-0 yenen Sırp Novak Djokovic, turnuvada 10. sefer şampiyon oldu.

Melbourne kentinde düzenlenen dönemin birinci grand slam turnuvası 2023 Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın tek erkekler finalinde, 35 yaşındaki Djokovic ile Avustralya’da birinci şampiyonluğu için uğraş eden 24 yaşındaki Tsitsipas karşılaştı.

Maça süratli başlayan dünya 5 numarası Djokovic, birinci seti 36 dakikada 6-3 kazanarak 1-0 üstünlük yakaladı.

İkinci sete daha tesirli başlayan dünya 4 numarası Tsitsipas, 5-4 öne geçmesine karşın Djokovic, bu seti de 7-6 kazanarak setlerde durumu 2-0’a getirdi.

Üçüncü set de ikinci set üzere büyük çekişmeye sahne oldu ve tekrar eşitliği bozmak için oynanan tie-break sonrasında Djokovic, seti 7-6 kazandı ve 2 saat 56 dakika süren müsabaka sonrasında şampiyonluğunu ilan etti.

Şampiyonluk sonrası tribünde bulunan ailesi ve teknik takımının yanına giden Djokovic, göz yaşlarına hakim olamadı. Burada kendisini yere bırakan Djokovic, daha sonra alana döndü. Bir müddet saha kenarında bekleyen Sırp raket, bir defa daha ailesinin bulunduğu tribüne giderek bu sefer şampiyonluğunu coşkulu bir biçimde kutladı.

Bu şampiyonluk sonrası Sırp raket, tek erkeklerde dünya 1 numarası oldu.

Rekoru egale etti

Djokovic, 22 şampiyonlukla İspanyol raket Rafael Nadal‘a ilişkin “en fazla grand slam turnuvası kazanan erkek tenisçi” rekorunu egale etti.

Sırp tenisçi, mesleğinde 33. kere grand slam finaline çıkarak tek erkeklerde kendisine ilişkin rekoru geliştirdi.

Djokovic, ATP tek erkeklerde 93. şampiyonluğunu da elde etti.

Tsitsipas ise 2021 Fransa Açık’ın akabinde mesleğinde ikinci defa grand slam finali oynadı.

Kazandığı 10 şampiyonlukla erkeklerde turnuva tarihinin en başarılı tenisçisi olan Djokovic, geçen yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) koşullarını sağlamadığı gerekçesiyle katılamadığı Avustralya Açık’a bu yıl geri dönmüştü.

Toplam 76,5 milyon Avustralya doları (yaklaşık 1 milyar lira) para ödülünün dağıtıldığı turnuvanın tekler şampiyonları, 2 milyon 975 bin Avustralya doları (yaklaşık 39 milyon lira) kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir