Samsun’da kamu konutları satışa çıkarıldı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana nazaran; Kat mülkiyeti yahut kat irtifakı kurulan kamu konutlarından ihalenin yapıldığı tarihte isimlerine misyon, sıra ve hizmet tahsisli kamu konutu tahsis edilen (şartlı tahsisler dahil) ve fiilen konutta oturanlardan hak sahibi olanlar öncelikli alım hakkına sahiptir.

Öncelikli alım hakkı sahibinin kamu konutunu satın almak istemesi ve müddeti içerisinde satış bedelini peşin olarak ödemesi yahut peşinatı ödeyerek taksitli satış kontratını imzalaması halinde bu durum ihalede en yüksek teklif veren isteklisine bildirilir. Öncelikli alım hakkı sahibinin kamu konutunu satın almak istemediğini bildirmesi, mühleti içerisinde rastgele bir bildirimde bulunmaması ya da yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, en yüksek teklifi veren istekli tarafından satış bedeli peşin yahut en az dörtte biri peşin, kalanı en fazla iki yılda ve taksitlerle yasal faizi ile birlikte ödenebilir.

Satışları yapılacak kamu konutları satış tarihini takip eden yıldan itibaren beş yıl mühlet ile emlak vergisine tabi değildir. Satışları yapılacak kamu konutları KDV’den, Damga Vergisi, Karar Pulu ve tapu süreçleri için vergi, fotoğraf ve harçtan müstesnadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir