Egzoz muayene ücreti 2022 | Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmamanın cezası ne kadar?

Türkiye’deki yüz binlerce araç sahibi, makul aralıklarla egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmaktadır. Vakti geldiği halde bu uygulamaya girmeyen araç sahipleri yüklü ölçüde ceza ile karşılaşıyor. Bundan dolayı TÜVTÜRK şubelerinden randevular alınıp belirlenen tarihlerde emisyon ölçümü gerçekleştiriliyor. Pekala, içerisinde bulunduğumuz 2022 yılı itibariyle egzoz gazı emisyon ölçümü fiyatı ne kadar?

EGZOZ MUAYENE ÜCRETİ

TÜVTÜRK şubelerinde gerçekleştirilebilen egzoz muayene fiyatı, 2022 yılında KDV dahil 110 TL olarak belirlendi. Bu sayı bir evvelki yıl 90 TL tutarındaydı.

Ölçüm sonucu onaylanmayan yahut olumsuz sonuçlanan araç sahipleri, bir aylık müddet zarfında fiyatsız muayene etme hakkına sahiptir.

CEZASI CEP YAKIYOR

Bakanlığın belirlediği tarihler aralığında egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine 2 bin 815 TL fiyatında idari para cezası kesilir.

Bu sayı, standartlara karşıt emisyona neden olan araç sahipleri için 5 bin 633 TL‘dir.

Ayrıca Katalitik Konvertör, Dizel Partikül Filtre, SCR, EGR üzere emisyon kesimleri çalışmayan araçlara da 2 bin 815 TL’lik ceza yansıtılır.

HANGİ ARAÇLAR MUAF TUTULUYOR?

İş Makineleri, Traktörler, Motosikletler ve Mopetler, Elektrikli Araçlar, Hibrit Elektrikli Araçlar, Hidrojen Yakıtlı Araçlar, 1979 Model ve Öncesi Dizel Araçlar egzoz gazı emisyon ölçümü uygulamasından muaftır.

Bunun dışındaki tüm araçlar, sahipleri tarafından Bakanlıkça belirlenen dönemlerde denetim yaptırmakla mükellef tutulmuştur.

ÖLÇÜM SÜRESİ

TÜVTÜRK’ün ve Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, özel ve resmi araçlar için ölçüm müddeti birinci üç yaş sonunda ve devamındaki her iki yılda bir olacak biçimde belirlenmiştir.

Kamyon, kamyonet, otobüs, taksi üzere ticari araçlar ile özel araba sınıfına girmeyen öbür araçlarda da birinci yaş sonu ve devamındaki her yılda yapılması temel alınıyor.

BELGELER DİJİTAL ORTAMA YÜKLENİYOR

Egzoz gazı emisyon ölçümü uygulamasından muvaffakiyetle geçen araçlar için yetkili şubeler tarafından doküman hazırlanıyor.

Daha sonra araç sahibine kısa SMS gönderilip dokümanın PDF’si e-Devlet’e yükleniyor. Bu sayede egzoz muayenesinden çıkan vatandaşlar, onay dokümanlarına internet üzerinden ulaşabilmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Bakanlığın yetkili şubelerine egzoz muayenesi yaptırmaya gidecek araç sahiplerinin uyması gereken bir dizi unsur bulunuyor. Bunlar şu haldedir:

Ölçümden evvel şayet varsa egzoz sistemindeki arızaların giderilmesi gerekmektedir. Muhtemel arıza tespitinde muayeneniz olumsuz sonuçlanabilir.

Aracınızda Katalitik Konvertör sistemi varsa bu kısmın sağlam olması önemseniyor.

Otomobilinizin yahut taşıtınızın öteki periyodik bakımlarının vaktinde yapılması beklenmektedir.

Aracın birinci sahibiyseniz, egzoz gazı emisyon ölçümüne gideceğiniz tarih; araç muayenesi tarihiyle birebir güne sabitlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir