Güney Kore lideri Yoon: “Diyalog için kapımız Kuzey Kore’ye açık”

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, 6 günlük ziyareti kapsamında ABD’deki temaslarını sürdürüyor. ABD Kongresine hitap eden Yoon, Kuzey Kore ile yaşanan nükleer uyuşmazlıklar ve Rusya-Ukrayna Savaşı hakkında konuştu. Kuzey Kore’nin askeri kışkırtmalarını kınayan Yoon, Güney Kore’nin Pyongyang’ın provokasyonlarına kararlılıkla cevap vereceğini, lakin Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik diyalog için kapıyı açık tutacaklarını vurguladı. ABD Lideri Joe Biden ile “genişletilmiş caydırıcılık” siyasetini güçlendirme konusunda mutabık kaldıklarını hatırlatan Yoon, Washington-Seul ittifakının yanı sıra Güney Kore-ABD-Japonya ortasındaki üçlü güvenlik iş birliğinin de artırılması gerektiğini söz etti.

Kuzey Kore’nin nükleer silah programı ve füze denemelerinin Kore Yarımadası ve ötesinde barış için önemli bir tehdit oluşturduğunun altını çizen Yoon, “Kuzey Kore’yi davranışlarından caydırmak için ittifakın kararlılıkla birlik olması gerekiyor” dedi. Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze programının ülke nüfusunu önemli bir ekonomik krize sürüklediğinin belirten Yoon, Kuzey Kore’deki insan hakları ihlallerinin ciddiyeti konusunda kongreden dayanak istedi. Güney Koreli başkan “Kuzey Kore’deki insan hakları ihlalleri hakkında global farkındalık oluşturmalıyız, Kuzey Koreliler için özgürlüğü teşvik etme misyonumuzdan vazgeçmemeliyiz” formunda konuştu.

UKRAYNA MESAJI

Rusya-Ukrayna Savaşına yönelik değerlendirmelerde de bulunan Güney Kore Devlet Lideri Yoon, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalini şiddetli kınadı. Yoon savaşı “uluslararası hukukun ihlali ve statükoyu tek taraflı bir biçimde zorla değiştirme girişimi” olarak niteledi. Özgürlük ve demokrasinin tehdit altında olduğunu vurgulayan Güney Koreli başkan, Ukrayna halkının özgürlüğünü korumak ve tekrar yapılanma uğraşlarını desteklemek için etkin olarak çalışacaklarını tabir etti.

Güney Koreli başkan 1950 yılında ülkesinde yaşanan savaşa dikkat çekerek “Birlikte savaştık ve özgürlüğümüzü koruduk. Kore’nin tecrübesi bize demokrasilerin dayanışmayı sürdürmesinin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi, Kore özgür dünya ile dayanışma içinde olmayı sürdürecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir