Ekim ayında ekonomi gündemi yoğun geçecek

Türkiye’yi gelecek haftadan itibaren ağır bir ekonomik bilgi gündemi beklerken gözler bir yandan ihracat ve enflasyon sayılarında başka yandan da TBMM’nin gündemine gelecek torba kanun teklifi görüşmelerinde olacak.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye nazaran, gelecek haftadan itibaren iktisat gündemi daha da hareketlenecek.

Pazartesi günü eylül ayına ait enflasyon sayıları aşikâr olacak. Tüketici Fiyat Endeksi, ağustosta aylık bazda yüzde 1,46 artarken yıllık bazda yüzde 80,21 bedelini almıştı. Yurt İçi Üretici fiyat Endeksi de ağustosta yıllık yüzde 143,75, aylık yüzde 2,41 artış olarak kayıtlara geçmişti.

DIŞ TİCARET SAYILARI AÇIKLANACAK

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından da eylül ayına ve yılın üçüncü çeyreğine ait süreksiz dış ticaret bilgilerinin 4 Ekim Salı günü açıklanması bekleniyor. Dış ticaret bilgileri, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri Mustafa Gültepe tarafından Trabzon’dan duyurulacak.

İhracat, ağustosta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 13,1 artışla 21 milyar 337 milyon dolar olurken ithalat da yüzde 40,4 artarak 32 milyar 531 milyon dolara çıkmış ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek ağustos ayı dış ticaret sayıları açıklanmıştı.

20 EKİM’DE FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Ağustos ayına ait işsizlik sayıları ise 10 Ekim Pazartesi günü aşikâr olacak. İşsizlik oranı temmuzda 0,3 puanlık azalışla yüzde 10,1 düzeyinde gerçekleşmişti.

Merkez Bankasının ağustos ayına ait ödemeler istikrarı istatistikleri de 11 Ekim Salı günü açıklanacak. Cari süreçler hesabı, haziranda 4 milyar 10 milyon dolar açık vermişti.

Ekonomik gelişmelerin özel dal üzerindeki tesirleri bakımından 12 Ekim Çarşamba günü duyurulacak ağustos ayına ait ciro endeksleri, perakende satış endeksleri ve sanayi üretim endeksi de yakından takip edilecek. Sanayi üretimi temmuzda yıllık yüzde 2,4 artarken Kurban Bayramı tatilinin de tesiriyle aylık yüzde 6,2 azalmıştı.

Eylül ayına ait ilişkin konut satış istatistikleri 14 Ekim Cuma günü muhakkak olacak. Eylül ayına ait merkezi idare bütçe gerçekleşmeleri ise 17 Ekim Pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Gözler, 20 Ekim’de toplanacak Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısında da olacak. Heyet, geçen ay bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizle ilgili değerlendirmelerinin akabinde gözler PKK’ya odaklandı.

BÜTÇE VE TORBA YASA TEKLİFİ GÜNDEMİ

Ekim ayıyla birlikte 2023 yılı merkezi idare bütçesine ait hazırlıklar da sürat kazanacak. Bakanlıklar, ağır bütçe mesaisinde bulunurken Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanacak 2023 bütçesi, 17 Ekim’de TBMM’ye sunulacak.

Ekonomi idaresi, 1 Ekim’de yapılacak açılışının akabinde TBMM’ye sunulacak torba kanun teklifine ait de ağır mesai yürütecek. Ekonomik düzenlemeleri içeren torba kanun teklifiyle dar gelirliye dayanak paketi, Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarıyla ilgili düzenleme ile Fiyat İstikrar Komitesinin yine yapılandırılması üzere hususlarda adım atılmış olacak.

Teklifle ihracatçı firmaların iki temsilcisine “yeşil pasaport” verilmesi, çalışanlara elektrik ve doğal gaz dayanağı sağlanması üzere düzenlemeler de hayata geçirilecek.

Geçen yıl devreye alınan kur muhafazalı mevduat hesabı uygulamasının bir yıl daha uzatılması da kanun teklifiyle gerçekleşecek.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir