Erdoğan: Küresel krizin etkileri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Küresel krizin tesirleri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var.” dedi. 

Erdoğan, Hasankeyf-Gercüş Tüneli Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, “Sevgili Hasankeyfliler, sizleri en kalbi hislerimle, muhabbetle selamlıyorum. Hasankeyfimize kazandırdığımız tünelin ve temas yollarının iyi olmasını diliyorum. Türkiye’nin gelişmesini, ilerlemesini, büyümesini sağlayacak her proje üzere Ilısu Barajı’na da mani olmak isteyenler sayısız iftira ve tehditle karşımıza çıktılar. Sinsi kampanyalara, sabotaj teşebbüslerine karşın barajımızı tamamlayarak ülkemizin hizmetine sunduk. Yerleşim yerlerimizi tekrar inşa ettik. Hasankeyf ilçemizde, ülkemizin sembol yapıtlarından Ilısu Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla yeni yerine taşıdığımız yerleşimlerden biridir. Planlanan 39,4 kilometrelik yaklaşık 30 kilometresiyle bugün açılışını yaptığımız tünel ve irtibat yolları tamamlanmıştır. Batman’ın ilçeleri ve bölgedeki öbür yerleşim yerleri ortasında süratli ve konforlu bir ulaşım sağlanmış olacaktır.” değerlendirmesini yaptı. 

Erdoğan şu tabirleri kullandı:

“Yaklaşık 2,5 yılda 910 milyon liralık yatırım meblağıyla hayata geçirdiğimiz tünelimizin ve yolumuzun Hasankeyfimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Tüm ilçeleriyle Batman’ı ülkemizin önde gelen ihracat kentlerinden biri haline getireceğiz.

“Her alanda ülkemize asırlık eserler kazandırmaya devam ediyoruz”

Hükûmet olarak kendi üzerimize düşeni yapmanın çabası içindeyiz. Her alanda ülkemize asırlık eserler kazandırmaya devam ediyoruz. Batmanlı girişimcilerden de yeni yatırımlarla kendilerine sunduğumuz bu imkanları değerlendirmelerini bekliyoruz.

Medeniyetin, tarihin, kültürün kenti Batman’ın endüstrisi, tarımıyla önündeki fırsatı kullanacağından kuşku duymuyorum. Ülkemizi ve bilhassa bölgemizi varlık içinde yokluğa mahkum etmek, bunun için uğraşanların sıkıntısı ne sizsiniz, ne de evlatlarımızın geleceğidir.  Onlar kirli hesapların, karanlık odakların peşindedir.

“Türkiye’nin asırlık kayıplarını ve eksiklerini 20 yılda ikmal ederken çok daha büyük maksatların altyapısını kuruyorduk”

Biz ise ülkemizin tamamını kalkındırarak Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş birinci 10 ülkesi ortasında yerini alması için çalışıyoruz. Türkiye’nin asırlık kayıplarını ve eksiklerini 20 yılda ikmal ederken çok daha büyük maksatların altyapısını kuruyorduk. Cumhuriyetimizin birinci yüzyılını kapatıp yeni yüzyılını açmaya hazırlanıyoruz. Bu hoş metro ile tünelle ve önündeki viyadükle bu hoş kentlerimize irtibatları kuruyoruz. Gerek Bakanıma gerekse çalışma arkadaşlarına yemyeşil bir hazırlığı yapmış olmaları nedeniyle teşekkür ediyorum. Geçmişte bu kutlu yürüyüşün önü ideolojik arbedelerden mezhep çatışmalarına, terörden siyasi istikrarsızlığa kadar pek çok usulle kesilmek istenmişti. Batman çok bedel ödedi, Mardin çok bedel ödedi ve bu bedelleri artık ödemekten terörle verdiğimiz gayret ile bitirdik. Yaşadığımız acılar ortak hafızamızda kayıtlıdır.

“Son 20 yılda ülkemizi demokrasi rayından çıkarıp yine eski günlerine döndürmek için pek çok deneme yapıldı”

Elbette son 20 yılda ülkemizi demokrasi rayından çıkarıp tekrar eski günlerine döndürmek için pek çok deneme yapıldı. Kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak bu alçak çabaların hepsini boşa çıkardık. Dünyanın gündeminde kriz varken, dalgalanmalarla kökünden sarsıldığı bir periyotta geleceğimize itimatla bakabiliyoruz, biz büyümeyi konuşuyoruz. Dünyanın önünde kriz varken biz gözümüzü fıras dikiyoruz. Biz dostlarımızla giderek genişleyen bir kardeşlik çemberi kuruyoruz. 2023’te Türkiye Yüzyılı ahdimizin etrafında kenetlenerek ülkemizi dünyada hak ettiği yere sizlerle bir arada taşıyacağız.  Geçmişte bu türlü kritik periyotlarda ülkemizin önü darbeyle, cuntayla, vesayetle kesenler inşallah bu kez başaramayacaklar.

“Küresel krizin tesirleri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var”

Küresel krizin tesirleri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var. Somut sonuçlarını yılbaşından itibaren daha düzgün görmeye başlayacağız. Geriye yanlışsız bakıp nereden nereye geldiğimizi daha uygun göreceğiz. Atalarımızın sabırla koruk helva olur kelamıyla uygun halde umutla işimize bakacak, vizyonlarımızın altını dolduracağız. Bu hislerle bir defa daha açılışını yaptığımız Hasankeyf Tüneli ve ilişki yollarının iyi olmasını diliyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir