Rekabet Kurum Başkanı Küle: Zincir marketler dahil 20 teşebbüs hakkındaki soruşturma aralık ayında bitecek

Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle, 5 zincir marketin de ortalarında olduğu 20 teşebbüs hakkında rekabeti engelledikleri kuşkusuyla yapılan soruşturmada en son kararın aralık ayında verileceğini söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Küle, zincir marketlerle ilgili soruşturma süreci için “Biz aslında bu tedarikçilerle ilgili bulguları birinci soruşturmada elde etmiştik. Lakin soruşturmanın sonuna yanlışsız elde ettiğimiz için, birinci soruşturmaya dahil edemedik. Zira yasal süreçte savunmalar ve soruşturmanın devamı buna müsaade vermedi. Hasebiyle ikinci bir soruşturma açmak durumunda kaldık” değerlendirmesini yaptı.

Küle, soruşturma heyetinin iki tespitinin bulunduğunu belirtirken, “5 zincir marketin ‘hub and spoke’ ihlali vardı, bir tedarikçinin ise ‘hub and spoke’ ve tekrar satış fiyatı tespiti vardı. Bu yeni soruşturmada büyük tedarikçilerin tamamına yakınında ‘hub and spoke’ ve yine satış fiyatı kuşkusu var” dedi.

Aralık ayının üçüncü haftasını işaret etti

Küle 6-7 Aralık’ta yapılacak kelamlı savunmaların akabinde 15 gün içerisinde en son kararlarını vereceklerini söyledi. Küle, birinci soruşturmanın sonuçlarıyla ilgili soru üzerine de “Eğer ihlal devam ediyorsa bunun biz takipçisi oluruz. Fakat şu anda ikinci tedarik soruşturması nedeniyle ağır bir çalışma içerisindeyiz” sözlerini kullandı.

Rekabet Kurumu birinci soruşturmasında BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK ve A101’e toplamda yaklaşık 2.7 milyar TL ceza kesmişti. Bu soruşturmanın akabinde tekrar birebir marketlerle birlikte açılan soruşturmaya Coca Cola, Pepsi, Red Bull, Şölen Çikolata, Pasifik Tüketim, Kent Besin, Horizon Süratli Tüketim, Haribo Şekerleme, Glaxosmithkline, Frito Lay, Eti, Seviye Tüketim Malları, Doğanay, Beypazarı Maden Suyu, Unmaş da eklenmişti.

“Oransal olarak yüksek cezalar”

Rekabet Kurumu son olarak Meta’ya Facebook, Whatsapp ve Instagram üzerinden topladığı bilgileri rekabeti ihlal edecek halde kullandığı gerekçesiyle yaklaşık 350 milyon TL idari para cezası kesmişti. Bu sürece de değinen Küle, şirketin Türkiye cirosu üzerinden verilen cezasının oransal olarak yüksek bir ceza olduğunu söyledi.

Küle, “Biz bir ihlal tespiti yaptık. Bize ihlalin ortadan kalkmasıyla ilgili tekliflerini getirecekler. Gerekçeli kararın yazımı sürüyor. Bu tamamlandıktan sonra 1 ay müddetleri var. Bizim kararımız tekliflerini getirmeleri tarafında. Getirmezlerse ne olur konusunu şuan hiç tartışmayalım” diye konuştu.

Öte yandan Rekabet Kurumu, bugün de çimento kesiminde faaliyet gösteren firmalarla ilgili kelamlı savunmaları bugün alacak. Bu kapsamda Baştaş, Limak Çimento, OYAK Çimento, Votorantim, As Çimento, Göltaş, Konya Çimento, Küpeliler Sanayi ve Çimsa ile ilgili savunmalar da bugün tamamlanacak, son kararın 2 hafta içinde açıklanması bekleniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir