Gelir İdaresi Başkanlığı açıkladı: Bağışlar vergiden düşecek mi?

Gelir Yönetimi Başkanlığı, zelzele bölgesine yapılan bağış ve yardımların vergiden düşüldüğü tarafındaki paylaşımlara ait açıklama yaptı.

Başkanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, bağış ve yardımların vergiden değil, matrahtan düşüldüğü belirtildi. Yarardan indirim ile vergiden indirimin büsbütün birbirinden farklı kavramlar olduğu vurgulandı.

Başkanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu sözler kullanıldı:

“Sosyal medyada, yapılan bağış ve yardımların vergiden düşüldüğü istikametinde paylaşımların devam ettiği görülmektedir. Kamuoyunun ve vergi mükelleflerinin gerçek bilgilendirilmesi ismine mevzunun yine açıklanması gerekli görülmüştür. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları muhakkak koşullarla bağış ve yardımların elde edilen gelirden, kurum açısından kardan indirilmesi imkanı vermektedir. Çıkardan indirim ile vergiden indirim büsbütün birbirinden farklı kavramlardır. Bağış ve yardımlar gerekli koşulları taşıyorsa ilgili yılın vergi matrahının tespitinde gelirden, kurumlar için yarardan indirilir. Bu indirim sonucu kalan fiyat vergiye tabi olur. Mevzuyu kolay bir örnekle anlatmak gerekirse; 100 bin TL karı olan bir kurum 20 bin TL AFAD’a bağış yaptığında karından 20 bin TL’yi indirecektir. Kalan 80 bin TL üzerinden yüzde 20 oranında hesaplanan 16 bin TL kurumlar vergisi ödeyecektir. Özetle, vazgeçilen vergi meblağı 4 bin TL’dir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir