70 kişiye mezar olan uçak: Nepal’de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Nepal’de gerçekleşen ülke tarihinin son 30 yıldaki en ölümcül uçak kazası nedeniyle 70 kişinin hayatını kaybettiğinin açıklanması akabinde arama kurtarma takımları hala haber alınamayan iki yolcuya ulaşmaya çalışıyor.

Ekipleri haber alınamayan iki yolcuya ulaşmak için enkazın bulunduğu 200 metre derinliğindeki olay yerine inerek ve insansız hava araçları kullanarak çalışmalara devam ediyor.

Uçağın pazar günü düştüğü Pokhara kenti yakınlarındaki enkazda arama kurtarma çalışmalarına dahil olan polis yetkilisi Ajay K.C. İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, “Şu anda burada ağır sis var. Uçağın kesimlerinin düştüğü ve alevler içinde kaldığı vadiye halatlarla işçi indiriyoruz” dedi. Arazinin zorlukları ve makûs hava şartları, 72 kişiyi taşıyan Yeti Havayolları’na ilişkin ATR 72 uçağının enkazındaki arama kurtarma çalışmalarını engelliyordu.

Pazar günü inişten çabucak evvel Pokhara kenti yakınlarına düşen uçak için başlatılan çalışmalarda 68 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmişti. Pazartesi günü yürütülen çalışmalarda iki kişinin daha cansız vücudu bulunduktan sonra hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına orta verilmişti.

Reuters’a çalışmalar hakkında bilgi veren polis K.C., “Yolcular ortasında küçük çocuklar da vardı. Onları aramaya devam edeceğiz lakin kimileri bulunamayabilir” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Nepal’in başşehri Katmandu’dan Pokhara’ya gitmek üzere havalanan Yeti Hava Yollarına ilişkin “ATR 72” tipi yolcu uçağı, Seti Irmağı Vadisi yakınında düştü. Mahallî basının aktardığına nazaran yaşanan kazada şimdiye kadar 70 kişi hayatını kaybetti.

Kazadan bir gün sonra devam eden çalışmalar kapsamında kara kutunun bulunduğu açıklanmıştı.

Nepal: Kaza bölgesi

Havacılık Güvenliği Ağı bilgi tabanına nazaran, bugün yaşanan olay, Pakistan Memleketler arası Havayolları’na ilişkin Airbus A300’ün Katmandu’ya yaklaşırken bir yamaca çarpması sonucu uçaktaki 167 kişinin tamamının hayatını kaybettiği 1992 yılındaki kazadan bu yana Nepal’de meydana gelen en ölümcül hava yolu felaketlerinden biri.

Everest dahil dünyanın en yüksek 14 dağından sekizine konut sahipliği yapan ve ani hava değişikliklerinin tehlikeli şartlara yol açabildiği Nepal’de 2000 yılından bu yana yaklaşık 350 kişi uçak ya da helikopter kazalarında hayatını kaybetti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir