Gençler model uçaklarla gökyüzünü renklendirdi

Bilecik Valiliği, Bilecik Pir Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) İnsansız Hava Aracı Atölyesi, Türk Hava Kurumu (THK) Vilayet Temsilciliği ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen aktiflikte gençler hünerlerini gösterdi.

BŞEÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Gereç Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Öztürk, AA muhabirine, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Türkiye’de birinci sefer Bilecik’te havacılıkla ilgili olarak pilotların sabit kanatlı uçaklarda kendilerini geliştirmeleri emeliyle eğitim programı düzenlediklerini söyledi.

THK’nın bölgede yaptığı müşahede sonucu merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Kendirli köyünün havacılık için uygun olduğu görüşü verildiğini aktaran Öztürk, şöyle konuştu:

“Milli teknoloji atılımı gereği gençlerimiz, bilhassa havacılıkla ve savunma endüstriyle buluşmakta. Üniversitemiz İnsansız Hava Aracı atölyesi olarak gençlerin temelde ülkemizin ulusal teknoloji atağı kapsamında eğitimleri almasına ve geleceğe hazırlanmasına, yarışlara hazırlanması için gerekli katkıları veriyoruz. Türk kuşu havacılık okulu dışında hem insansız hava araçları için hem de paraşüt ile atlama tertipleri için gelecekte bir merkez olma durumundayız. Bilecik artık TEKNOFEST gençliğinin ve havacılık sevdalılarının merkezi haline gelecektir.”

THK Bilecik Şube Başkanı İlker Çınar da Cumhuriyetin 100’üncü yılında, özel ve hoş bir aktiflik gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

THK Uçak Okulu eğitmeni Fatih Sistemci ise verdikleri eğitimlerle binlerce genci havacılığın çeşitli kollarında yetiştirmeye, sportif havacılık alanda geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Lise 11. sınıf öğrencisi Elif Sude, havacılığa olan ilgisinden ötürü katıldığı aktiflik kapsamında bir haftalık model uçak simülasyon eğitimi alıp, uygulamalı uçuş yaptıklarını anlattı.

Eğitime katılan öğrencilerden Hüseyin Berker Gül ise THK’nın desteklediği projeyle tanıştığı model uçağı gökyüzünde denetim etmekten duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

Merkez Kendirli köyünde, bir haftalık lise ve üniversite öğrencilerine THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi eğitmenlerince sabit kanatlı model uçak İHA pilotaj eğitimi verilerek gençlerin, insansız hava araçlarının kullanımını öğrenmesi sağlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir