HDP’nin hanelere doğalgaz yardımı için ‘bakanlık bütçesi artırılsın’ önerisi AKP ve MHP tarafından reddedildi

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi kabul edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Milyonlarca dar gelirli yurttaşımız kombilerini çalıştırmaya korkuyor sayın Bakan. Yurttaşlarımızı bu ağır doğalgaz faturalarından kurtarmayı öneriyoruz.Her bir haneye muhtaçlık sonuna kadar doğalgazın fiyatsız olarak sağlanmasını öneriyoruz. Artık dar gelirlileri düşünme zamanı” diyerek HDP Kümesi olarak Bakanlığın bütçesinin 100 milyar TL artırılmasını önerdi. HDP’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi

Meclis’te 2023 yılı bütçe kanun teklifi maratonu sürüyor. Bugün Plan ve Bütçe Komitesi’nde Bakan Nureddin Nebati’nin iştirakiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. 

Görüşmeler sonunda bütçe önerisi üzerine kelam alan Garo Paylan, “Bizi kara bir kış bekliyor. Milyonlarca dar gelirli yurttaşımız kombilerini çalıştırmaya korkuyor sayın Bakan. Yurttaşlarımızı bu ağır doğalgaz faturalarından kurtarmayı öneriyoruz.Her bir haneye muhtaçlık hududuna kadar doğalgazın fiyatsız olarak sağlanmasını öneriyoruz. Yurttaşlarımız, dar gelirliler sıkıntı durumda. Sizin getirdiğiniz bütçe yüzde 1’i zenginleştiriyor. Artık dar gelirlileri düşünme vakti. Bu kış, sıkıntı bir kış geçirecek yurttaşlarımıza doğalgazı gereksinim sonuna kadar sağlamak için bütçenizin 100 milyar TL artırılmasını öneriyoruz” diye konuştu. 

HDP’nin kış aylarında “doğalgazın tüm haneler için muhtaçlık hududuna kadar fiyatsız sağlanması” emeliyle Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin 100 milyar TL artırılması önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir