Herkes deprem olacak sandı! Nedeni açıklandı…

Avcılar Ambarlı Kıyısı’nda küçük kumsal olarak bilinen bölgede deniz suyu düzeyinde değişiklik meydana geldi. Azalan su nedeniyle daha evvel görülmeyen kayalıklar ortaya çıktı.

Bölge sakinlerinden Abdurrahman Bilen, 40 yıldır Avcılar’da ikamet ettiğini belirterek, evvelden de 1-2 metre gerçekleşen sudaki çekilmenin birinci kez bu kadar çok olduğunu söyledi.

Bilen, olağan vakitlerde suyun çekildiği yerlere büyük balıkçı teknelerinin yanaştığını ve insanların orada denize girdiğini lisana getirdi.

Bölgede 40 yıldır esnaflık yaptığını söz eden Necdet Kaçaker de yaşanan olayın her sene gerçekleştiğini anlatarak, “Deniz gitti diye bir şey yok, her sene bu türlü poyrazdan ötürü gidiyor, geri geliyor. Cuma günü lodos olur su yerine gelir.” dedi.

İTÜ ve Kandilli Rasathanesi’nden açıklama

İstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) yapılan açıklamada, Türkiye’nin batısında yer alan yüksek basınç merkezi nedeniyle İstanbul üzerinde Marmara Denizi’ne gerçek uzun bir müddettir rüzgarların kuzeyden güneye yanlışsız estiği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne nazaran kuzeydoğulu (poyraz) biçiminde esen rüzgarın suratının yaklaşık saatte 20 kilometre olduğu aktarılan açıklamada, “Bu rüzgar İstanbul’un Avrupa Yakası tarafındaki Marmara Denizi kıyısında yer alan yüzeydeki deniz suyunu daima olarak güneye taşımaktadır. Bu nedenle Avcılar tarafında Marmara Denizi’nin kuzey kıyısında su düzeyi düşüp çekilirken, Marmara’nın güney kıyılarında düzey artmaktadır. Sonuç olarak bu olay tümüyle meteorolojik kurallardan kaynaklanmaktadır.” sözlerine yer verildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsünce Twitter hesabından dün yapılan paylaşımda, “Marmara Denizi’nde deniz suyu düzeyinde meydana gelen değişiklik, tektonik-deprem kaynaklı olmayıp, basınç farkından kaynaklı meteorolojik bir olaydır.” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir