Rusya’da iPhone yasağı: Hükümet yetkililerine talimat verildi

Rusya’nın, hükümet çalışanlarına iPhone telefonları yasaklayacağı belirtildi. Rusya’da yayın yapan Kommersant gazetesinin haberine nazaran Devlet Başkanlığı çalışanlarına, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple eserlerinin kullanılmaması tarafında talimat verildi. Buna nazaran, çalışanların nisan ayına kadar iPhone kullanmayı bırakması istendi. Kommersant’ın haberine nazaran, Apple aygıtlarının Batılı istihbarat teşkilatlarına karşı ‘savunmasız olduğu’ ileri sürüldü.

Söz konusu talimatı, Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi Lider Yardımcısı Sergey Kiriyenko’nun verdiği belirtildi. Kiriyenko’nun düzenlediği toplantıya katılan kaynaklardan biri, 1 Nisan’a kadar iPhone telefonların değiştirilmesi gerektiğini aktardı. Yasak, Moskova’daki yetkililerin yanı sıra, bölgesel idarelerde misyon alan siyasi yetkililer için de geçerli olacak.

LAVROV’UN TELEFONU GÜNDEM OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl hasta olduğu tarafındaki argümanları bir görüntü ile yalanlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un imajları gündem olmuştu. Lavrov’un masasındaki iPhone ve Apple Watch ayrıntısı toplumsal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşılırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın paylaştığı imgeler dikkat çekmişti.

Lavrov’un görüntüsünde masanın üzerinde bir iPhone, bileğinde Apple Watch’a benzeyen bir saat ve üzerinde hayatını kaybeden ABD’li sanatçı Jean-Michel Basquiat’ın tişörtü görünüyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir