Hollanda’da 400 bin kişi gıda sıkıntısı çekiyor

Hollanda Kızılhaçı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkede 400 bin kişinin kâfi besine erişim ezası çektiği bildirildi.

Kovid-19 sonrası ülkede besin yardımına başvuranların sayısının arttığına değinilen açıklamada, son aylarda yükselen besin ve güç fiyatlarıyla birlikte düşük gelir kümesindeki ailelerin çocuklarının okula aç gelmesinin engellenmek istendiği vurgulandı.

Açıklamada, daha evvel Friesland ve Utrecht’teki muhtaç ailelerin çocukları için yapılan fiyatsız kahvaltı ve besin yardımının öbür kentlerde de başlatılacağı duyuruldu.

Hollanda Kızılhaçı’nın Friesland’da 600, Utrecht’te 120 çocuğa kahvaltı paketi verdiği ve öteki bölgelerde artan besin yardım taleplerini karşılamak için gelecek haftadan itibaren Kuzey Hollanda bölgelerinde de fiyatsız kahvaltı paketlerinin dağıtılacağı kaydedildi.

Hollanda Kızılhaçı Ulusal Yardım Ünitesinin başındaki Heleen van den Berg’in “Her gün öğünlerini geçiştirmek zorunda kalan beşerler olduğunu duyuyoruz. Kimi ebeveynlerin çocuklarına kâfi besin kalması için yemediklerini de duyuyoruz. Meyve ve zerzevat kimileri için lüks haline geldi. Bir bayan bana tüm hafta krep yediğini ve çocuğunun beslenme çantasını dolduramadığını söyledi.” biçimindeki kelamlarına yer verilen açıklamada, düşük gelir kümesindeki ailelere marketlerde kullanabileceği alışveriş kartları dağıtacağı bilgisi de paylaşıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir