Zeugma Antik Kenti’nden kaçırılan mezar steli Türkiye’ye iade edildi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Zeugma Antik Kenti’nden kaçırılan M.S. 2. yüzyıla ilişkin mezar stelinin İtalya’dan teslim alındığını bildirdi. Ersoy, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin tarihi miraslarından birinin daha doğduğu topraklara kavuşturulduğunu tabir etti.

Önemli bilimsel datalar taşıyan ve M.S. 2. yüzyıla ilişkin olan mezar stelini İtalya’da teslim aldıklarını belirten Ersoy, “Bakanlık vazifesine başladığımda iadesini sağladığımız birinci tarihi eser Gaziantep Zeugma’dandı. Bugün, bu antik kentimiz kökenli bir yapıtın daha iadesini sağlıyor olmanın memnunluğunu yaşıyorum. Tarihi eser kaçakçılığı ile uğraşımız tüm paydaşlarımızla devam edecek. Bu süreçte emeği geçen ve bizlerle iş birliği yapan herkese başka ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Ersoy, paylaşımında, 1800 yıllık mezar stelinin teslim alındığı ana ait bir fotoğrafa da yer verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığının toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda da Gaziantep Zeugma Antik Kenti’nden kaçırılan ve M.S. 2. yüzyıla ilişkin olan mezar stelinin, İtalyan makamlarıyla yapılan iş birliğinin akabinde Türkiye’ye teslim edildiği belirtildi.

Bakanlık, değerli bilimsel bilgiler taşıyan stelin, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğine teslim edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir