İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: ABD, İran’a karşı B planını uyguluyor

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, ABD’nin İran’da İslam Cumhuriyeti’ni değiştirmeye çalıştığını belirterek, “ABD İran’a karşı B planını uyguluyor. Son 40 gündür gördüklerimiz ise B planının yürütüldüğünü gösteriyor” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, başşehir Tahran’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Tüzüğünü Savunma Dostları Kümesi toplantısının akabinde gazetecilere konuştu. ABD’nin İran ile nükleer müzakerelerde samimi olmadığını belirten Bakan Abdullahiyan, “Bizim açımızdan ABD’nin Irak ve Afganistan’da neler yaptığı çok açık. Bir çok defa müzakerelerde ABD tarafına siyasetlerinin samimi ve dürüst olmadığını ve çıkarları için saklı amaçları olduğunu kendilerine söyledik. Bölge milletlerini düşünmüyorlar” sözlerini kullandı.

Abdullahiyan, ABD’nin İran’da İslam Cumhuriyetini değiştirmeye çalıştığını belirterek, “ABD İran’a karşı B planını uyguluyor. Son 40 gündür gördüklerimiz ise B planının yürütüldüğünü gösteriyor. Beyaz Saray 43 yıldır İran’da İslam Cumhuriyetinin değişmesi için çalışıyor. Bu onların bugüne kadar istedikleri bir dilek. Lakin İran milletinin ve Dini Önderin basireti sayesinde başarılı olamadılar” dedi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir