İsveç ve Finlandiya’dan ortak NATO açıklaması

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “İsveç’in sorunlu çocuk üzere göründüğü bir ortamdan haz etmiyorum” diyerek NATO’nun her iki ülkenin üyeliğini onaylaması gerektiğini vurguladı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise “Bir şeyler yanarken müzakerelerin devam etmesi sözkonusu değil” dedi. Kristersson ayrıyeten, İsveç’in Finlandiya ve Türkiye ile imzaladığı üçlü NATO mutabakatını uygulamaya devam edeceğini söz etti.

Türkiye’den İsveç’e ret, Finlandiya’ya yeşil ışık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, evvelki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın “Finlandiya’yla ilgili farklı bildirisi verdiğimiz vakit İsveç şok olacak” açıklamasına yönelik bir açıklama yapmıştı.

Çavuşoğlu, ”Başvuru sürecinden beri Finlandiya ile daha az sıkıntımız olduğunu söylüyorduk. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama aslında sürecin başından beri yaptığımız açıklamaların bir teyididir. İki ülkenin müracaat süreci başladığından beri Finlandiya ile daha az sıkıntımız olduğunu söylüyorduk. Problemli olan ülke ile daha az sıkıntılı bir ülke ortasında ayrım yapmak adaletli bir yaklaşım olacaktır. Lakin iki ülkenin üyelik sürecinin birlikte yürütülmesi istendi. Bu nedenle 3’lü ahitname imzalandı. O günden beri Finlandiya birtakım adımlar attı fakat İsveç’te olduğu üzere provokasyonlar yapılmadı. Finlandiya’da da NATO tersi isimler var” demişti.

Çavuşoğlu, ayrıyeten Finlandiya konusunda İsveç’ten bağımsız bir değerlendirmenin olabileceğini tabir etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir