Murat Yetkin’den 6’lı masaya ‘aday’ eleştirisi: seçim tarihi belli, muhtemelen mayısa çekilip bir ay öne de alınacak ve vakit daralıyor

Gazeteci- yazar Murat Yetkin,”Altılı Masa’nın 14 Kasım toplantısında Cumhurbaşkanı adayı ilan edecekleri beklenmiyordu zati. ‘Aday kim?’ sorusu masadaki altı önderi rahatsız ediyor. O kadar ki, görüştüğüm yabancı diplomat ve yatırımcılar “Yoksa aday belirli de taktik icabı mı söylemiyorlar?” diye soruyorlar. Hâlâ bir isim konuşmadıkları cevabına inanmak istemiyorlar.” değerlendirmesini yaptı. 

Yetkin yazısında, “Altılı Masa’nın aday ismi açıklamaması muhalefetin profilini düşürüyor fakat iktidarın işini de kolaylaştırmıyor. Erdoğan’ın büyük projeler açıklanacağı telaffuzuyla düzenlediği Türkiye Yüzyılı” toplantısından çıka çıka 11 yıldır vaat edilen kanal İstanbul çıktı. AK Parti, Erdoğan’ın rakibi aşikâr olmadıkça adaya nazaran taktik belirleyemiyor; her bir aday adayına nazaran izlenecek taktik farklı zira.
Altılı Masa’nın aday ölçütlerinde birinci sıraları seçimi kazanabilecek, güçlendirilmiş parlamenter sistem maksadına sadık, Masa tarafından belirlenecek hudutlar içinde hareket etmeyi kabul edip “İkinci Erdoğan” olmaya kalkmaması yer alıyor. Kazanabilecek kriterlerinde toplumun laik cumhuriyetçilerden Sünni dindarlara, Alevilerden Kürtlere toplumun her kısmından oy alabilmesi üzere alt başlıklar var.
Belki de iktidarı alırlarsa geçiş periyodunun hudut ve prensiplerini belirleme çalışmasındaki gecikmenin bir nedeni de budur. Ancak seçim tarihi muhakkak, muhtemelen mayısa çekilip bir ay öne de alınacak ve vakit daralıyor.” tabirini kullandı. 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir