Kamboçya’da Türkiye’ye yardım haberi nedeniyle yayın kuruluşu kapatıldı

Kamboçya’da Türkiye’ye yapılan 100 bin dolarlık sarsıntı yardımı sonrası yaşanan ‘yalan haber’ tartışması, ülkenin son bağımsız yayın organlarından biri olan ‘Voice of Democracy’ (VoD) radyosunun kapatılmasına yol açtı. Kelam konusu radyo, 9 Şubat’taki haberinde, sarsıntı yardımına müsaade veren hükümet dokümanını Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in değil, Genelkurmay Lider Yardımcısı olan oğlu Korgeneral Hun Manet’in imzaladığını tez etmişti. Hun Sen ise VoD’un bu haberle gerçekleri çarpıtarak oğlunu karalamayı amaçladığını ve yurt dışı yardımları hakkında karar verme yetkisine yalnızca başbakanın sahip olduğunu belirtmişti.

LİSANS İPTALİ TABLİĞ EDİLDİ

Yalanlama sonrası haberdeki yanılgıyı kabul eden VoD, kaynaklarının bir hükümet sözcüsü olduğunu ve sebep oldukları karışıklıktan ötürü üzgün olduklarını belirtti. Fakat bu açıklama 38 yıldır ülkeyi demir yumrukla yöneten ve kendisini eleştirenlere ya da bağımsız medyaya yönelik sert tavrıyla bilinen Hun Sen’i tatmin etmedi. Kamboçya önderi dün kelam konusu haber nedeniyle VoD’un kapatılması için talimat verdi. BBC’ye konuşan radyo yöneticileri, yayın lisansının iptal edildiğine dair talimatın bugün başşehir Punom Pen’deki ofislerine gelen polisler eşliğindeki yetkililerce kendilerine bildirim edildiğini söyledi. Radyo istasyonu bunun üzerine yayınlarına son verdi.

‘UMARIZ BU HER ŞEYİN SONU DEĞİLDİR’

Kapatma kararının akabinde bir küme protestocu, radyonun önünde şov düzenledi. Radyo istasyonunun bağlı olduğu medya kümesi Kamboçya Bağımsız Medya Merkezi’nin yöneticilerinden Ith Sothoeuth ise gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şimdilik sessiz kalacağız… Umarız bu her şeyin sonu değildir” dedi. VoD, 2003’ten beri faaliyet gösteriyordu.

‘UYDURUK BİR KARAR’

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Asya yöneticisinin yardımcısı Phil Robertson, Kamboçya hükümetinin “VoD’un haberciliğini hiçbir vakit sevmediğini ve Başbakan Hun Sen’in bağımsız medyaya yönelik otoriter yaklaşımı nedeniyle VoD’un zati muhtemelen bir müddettir ipin ucunda olduğunu” söyledi. Robertson “Ama bu, Türkiye’ye yönelik yardıma ait hükümet dokümanını kimin imzaladığı üzere bir husus hakkındaki saçmasapan bir münasebete dayanan ölçüsüz ve gülünç kapatma buyruğu için bir mazeret değil” diye ekledi. HRW yöneticisi, “Bu uyduruk ve absürt karar yalnızca hükümetin medyayı daha da fazla bastırmaya yönelik gerçek niyetini gizlemeyi amaçlıyor” sözlerini kullandı.

‘GERÇEK KAYBEDEN KAMBOÇYA HALKI’

Hun Sen ve partisinin uzun yıllardır her genel seçim öncesi tüm bağımsız sesleri susturma yoluna gittiğini belirten Robertson, “VoD’un peşine düşülmesi, 23 Temmuz’da yapılması planlanan seçimin de adil ve özgür olmayacağına dair âlâ bir gösterge” dedi. Robertson, “Bunun gerçek kaybedeni Kamboçya halkı” diye ekledi.

Uluslararası Af Örgütü de “Bu açıkça ülkede kalan son bağımsız medyanın üzerine de kapı kapamaya yönelik bir girişim” açıklamasında bulundu. Örgüt, kapatma kararının, “Kamboçya’daki genel seçim öncesi başka eleştirel seslere açık bir uyarı” olduğunu belirtti. ABD’nin Punom Pen Büyükelçiliği, Kamboçya makamlarını kapatma kararını gözden geçirmeye davet etti. Alman ve Fransız Büyükelçilikleri de genel seçim öncesi yaşanan bu olayla ilgili telaşlarını tabir etti. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir