Londra’da binlerce kadın sokağa indi: ‘Polis hesap vermiyor’

Londra’da binlerce bayan, bayana yönelik şiddeti ve ayrımcılığı protesto etmek için yürüyüş yaptı. Kentin en kıymetli caddelerinden Oxford Caddesi’nde toplanan binlerce protestocu şiddet, ayrımcılık ve ülkede son devirde bayanlara karşı polisin tavrını eleştiren sloganlar atarak ve pankart taşıyarak yürüdü.

AA’nın aktardığına nazaran, Londra’nın simge yerlerinden Regent Caddesi ve Piccadilly Circus’tan geçen bayanlara bu bölgelerde bulunanlar ve turistler de alkışlar ve ıslıklarla takviye verdi. Trafalgar Meydanı’nda sona eren yürüyüşün akabinde burada konuşma yapan bayan hakları savunucuları, Londra Emniyet Müdürlüğü’nde polis olarak misyon yaparken 20 yıl boyunca 12 bayana en az 49 sefer cinsel atakta bulunduğunu itiraf eden David Carrick’e işaret etti. Million Women Rise isimli kuruluşun üyesi Michelle Daley, “İhmal, travma ve şiddet yoluyla bayan ve kız çocukların vefatlarına ve ziyan görmelerine tekraren katkıda bulunan kararlara, siyasetlere ve uygulamalara karşı olduğumuz için ayaklanıyoruz” dedi.

Protestonun organizatörü Femi Otitoju ise, şu tabirleri kullandı: “Londra’da sokakların güvenliği konusunda telaşlıyız ve bilhassa bayanların geceleri sokakta yürürken kendilerini inançta hissetmelerini istiyoruz.”

‘CARRICK, BİR İSTİSNA DEĞİL’

Kadın hakları savunucusu ve şair Miss Yankey de, İngiltere’de bayana karşı şiddetin kesimi olan polisin katiyetle hesap vermediğini belirtti. Binlerce polisle ilgili soruşturmaların devam ettiğini kaydeden Yankey, “Onu (Carrick) durdurmak için ellerine birçok fırsat geçti ancak yapmadılar. O da bayanlara serbestçe tecavüz etmeye devam etti. Carrick’in istisna olmadığını düşünüyorum. Polisin içinde çürük elmalar yok, ağaç çürümüş. Güçlü bir biçimde inanıyorum ki polis bile bu çürüme karşısında şaşırmıştır.” diye konuştu.

Kadın hakları savunucularının aksiyonlarının de şiddeti uygulayanları adalet karşısına çıkarmaya yetmediğinin altını çizen Yankey, “Problemin ne olduğunu biliyorlar. Onlara söylüyoruz. Bayanların bu hareketleri duyulmalarını sağlıyor lakin polisten faal olarak bunu değiştirmek için bir şey yapmasını beklemiyorum. Tarihten biliyoruz yapmadılar ve yapmayacaklar” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir